statystyki

Nowelizacja ustawy o administracji podatkowej: Asystent podatnika od 1 lipca 2016 r.

autor: Agnieszka Pokojska17.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 17.12.2015, 09:26
podatki-PIT-kredyt

Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy o administracji podatkowej, która miała wejść w życie 1 stycznia 2016 r.źródło: ShutterStock

Dopiero od 1 lipca 2016 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z asystenta podatnika. Z opóźnieniem wejdzie też w życie reforma Krajowej Informacji Podatkowej.

Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy o administracji podatkowej, która miała wejść w życie 1 stycznia 2016 r. O jej odrzucenie wnioskował poseł Janusz Cichoń (PO), który stwierdził, że istnieje obawa, iż przepisy ustawy o administracji podatkowej nigdy nie zostaną wdrożone.

Przypomniał, że zmiany przygotowane przez poprzednią władzę były oparte na założeniu, że 99 proc. podatników jest uczciwych, a administracja podatkowa ma ich wspierać w wykonywaniu obowiązków. Teraz – jak twierdził – może się okazać, że proporcje zostaną odwrócone i za uczciwych będzie postrzeganych tylko 1 proc. podatników.

Z takim zarzutem nie zgodził się minister finansów Paweł Szałamacha. Wskazał, że resort pracuje nad konsolidacją administracji podatkowej i celnej w jeden spójny organizm. Przypomniał, że wynika to z koncepcji opracowanej w latach 2006–2007, której rząd PO–PSL nie wdrożył i wobec tego administracja nie jest efektywna.

Dodał, że nie jest także zakończony proces wdrażania zmian wynikających z samej ustawy o administracji podatkowej; brakuje np. aktów wykonawczych. Stąd nowelizacja, która ma odroczyć wejście jej w życie.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane