statystyki

Nowelizacja ustawy o administracji podatkowej: Asystent podatnika od 1 lipca 2016 r.

autor: Agnieszka Pokojska17.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 17.12.2015, 09:26
podatki-PIT-kredyt

Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy o administracji podatkowej, która miała wejść w życie 1 stycznia 2016 r.źródło: ShutterStock

Dopiero od 1 lipca 2016 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z asystenta podatnika. Z opóźnieniem wejdzie też w życie reforma Krajowej Informacji Podatkowej.

Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy o administracji podatkowej, która miała wejść w życie 1 stycznia 2016 r. O jej odrzucenie wnioskował poseł Janusz Cichoń (PO), który stwierdził, że istnieje obawa, iż przepisy ustawy o administracji podatkowej nigdy nie zostaną wdrożone.

Przypomniał, że zmiany przygotowane przez poprzednią władzę były oparte na założeniu, że 99 proc. podatników jest uczciwych, a administracja podatkowa ma ich wspierać w wykonywaniu obowiązków. Teraz – jak twierdził – może się okazać, że proporcje zostaną odwrócone i za uczciwych będzie postrzeganych tylko 1 proc. podatników.

Z takim zarzutem nie zgodził się minister finansów Paweł Szałamacha. Wskazał, że resort pracuje nad konsolidacją administracji podatkowej i celnej w jeden spójny organizm. Przypomniał, że wynika to z koncepcji opracowanej w latach 2006–2007, której rząd PO–PSL nie wdrożył i wobec tego administracja nie jest efektywna.

Dodał, że nie jest także zakończony proces wdrażania zmian wynikających z samej ustawy o administracji podatkowej; brakuje np. aktów wykonawczych. Stąd nowelizacja, która ma odroczyć wejście jej w życie.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane