Resort finansów chce przyspieszyć informatyzację skarbówki. Priorytetem będą systemy, które ograniczą lukę podatkową, w tym m.in. centralny rejestr faktur.
Ministerstwo jeszcze w tym roku chce opracować i przetestować systemy informatyczne, które uszczelnią system VAT i pozwolą na pozyskanie dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Systemy te mają być testowane w II połowie tego roku, a ruszyć w pełni od 2017 r. Resort zakłada, że wpływy do kasy państwa zwiększą się wtedy o 7–8 mld zł.
Chodzi głównie o centralny rejestr faktur, a także oprogramowanie analizujące dane z tych dokumentów przy pomocy zaawansowanych metod matematycznych. Oprogramowanie pozwoli automatycznie wykrywać oszustwa, w tym również karuzele VAT.
– W momencie, gdy algorytm zidentyfikuje próbę wyłudzenia, system będzie automatycznie wstrzymywał wypłatę VAT – tłumaczy Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. Dodaje, że takie rozwiązania są standardem w wielu krajach OECD.
Zdaniem obecnego kierownictwa MF Polska ma wieloletnie opóźnienia w informatyzacji administracji podatkowej.
– Brak podstawowych narzędzi informatycznych pokazuje na zapóźnienie naszej skarbówki wobec sąsiadów. Efektem jest wypływ wielomiliardowych sum z bud- żetu – twierdzi minister finansów Paweł Szałamacha. Resort chce nadrobić zaległości i przyspieszyć cyfryzację jednostek resortowych.
W tym roku będzie również uruchamiał kolejne usługi w ramach systemu e-Podatki (zastąpi on funkcjonujący od 20 lat system Poltax). W ramach systemu e-Podatki działa już np. uniwersalna bramka dokumentów (UBD) pozwalająca na przesyłkę jednorazowo do 20 tys. e-deklaracji. Jest to szczególnie przydatne w przedsiębiorstwach, które mają do wysłania wiele tysięcy formularzy PIT-11 pracowników.
Uruchomione zostały też na Portalu Podatkowym indywidualne konta podatników. Dzięki nim podatnicy mogą online rozliczać kartę podatkową, podatek od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych. Osoby fizyczne będą mogły w tym roku skorzystać również ze wstępnie wypełnionego zeznania rocznego PIT-37 i PIT-38.
System e-Podatki nie zawiera jednak specjalistycznego modułu pozwalającego identyfikować i ograniczać wyłudzenia VAT, dlatego Ministerstwo Finansów chce pozyskać narzędzia do wykrywania i blokowania oszustw w VAT niezależnie od niego. – Aby szybko pozyskać te narzędzia, resort finansów analizuje obecnie niestandardowe rozwiązania instytucjonalno-prawne oparte na logice specustawy zastosowanej np. w przypadku terminala LNG – wyjaśnia Wiesława Dróżdż.
Pismo Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów z 22 grudnia 2015 r., nr AP9.842.8.2015.MHW