statystyki

Zaległości PIT w VAT: Jeden pełnomocnik do obu postępowań

autor: Jakub Pawłowski16.02.2016, 07:12; Aktualizacja: 16.02.2016, 07:51
podatki-PIT-kredyt

Postanowienie o nadaniu rygoru doręczono bezpośrednio podatnikom, a nie pełnomocnikowi, który reprezentował ich w postępowaniu wymiarowym.źródło: ShutterStock

Nie ma potrzeby ustanawiania nowego pełnomocnika tylko dla potrzeb związanych z nadaniem nieostatecznej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – orzekł NSA.

Chodziło o małżeństwo, które zalegało z zapłatą PIT i w VAT. Gdy do upływu terminu przedawnienia (31 grudnia 2012 r.) zostały tylko trzy miesiące, a dochody obojga były zbyt niskie, by mogły pokryć kwotę zobowiązań i odsetek, organy podatkowe uznały, że zaistniały wystarczające przesłanki, by nadać decyzji podatkowej rygor natychmiastowej wykonalności.

Postanowienie o nadaniu rygoru doręczono bezpośrednio podatnikom, a nie pełnomocnikowi, który reprezentował ich w postępowaniu wymiarowym. Małżonkowie uznali, że to poważny błąd i że z tego powodu postanowienie w ogóle nie funkcjonowało w obiegu prawnym. Tak sformułowany zarzut przedstawili w zażaleniu do dyrektora izby skarbowej. Ten utrzymał stanowisko organu I instancji. Małżeństwo złożyło więc skargę WSA we Wrocławiu.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane