statystyki

Zaległości PIT w VAT: Jeden pełnomocnik do obu postępowań

autor: Jakub Pawłowski16.02.2016, 07:12; Aktualizacja: 16.02.2016, 07:51
podatki-PIT-kredyt

Postanowienie o nadaniu rygoru doręczono bezpośrednio podatnikom, a nie pełnomocnikowi, który reprezentował ich w postępowaniu wymiarowym.źródło: ShutterStock

Nie ma potrzeby ustanawiania nowego pełnomocnika tylko dla potrzeb związanych z nadaniem nieostatecznej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – orzekł NSA.

Chodziło o małżeństwo, które zalegało z zapłatą PIT i w VAT. Gdy do upływu terminu przedawnienia (31 grudnia 2012 r.) zostały tylko trzy miesiące, a dochody obojga były zbyt niskie, by mogły pokryć kwotę zobowiązań i odsetek, organy podatkowe uznały, że zaistniały wystarczające przesłanki, by nadać decyzji podatkowej rygor natychmiastowej wykonalności.

Postanowienie o nadaniu rygoru doręczono bezpośrednio podatnikom, a nie pełnomocnikowi, który reprezentował ich w postępowaniu wymiarowym. Małżonkowie uznali, że to poważny błąd i że z tego powodu postanowienie w ogóle nie funkcjonowało w obiegu prawnym. Tak sformułowany zarzut przedstawili w zażaleniu do dyrektora izby skarbowej. Ten utrzymał stanowisko organu I instancji. Małżeństwo złożyło więc skargę WSA we Wrocławiu.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane