statystyki

Możliwość zapłaty daniny za podatnika. Miała pomóc, a może zaszkodzić

autor: Patrycja Dudek11.01.2016, 07:22; Aktualizacja: 29.01.2016, 12:09
PIT

Do 1000 zł każdy może zapłacić podatek za inną osobę.źródło: ShutterStock

Eksperci obawiają się, że nowo obowiązujący przepis ordynacji podatkowej utrudni rozliczenia pracowników delegowanych do pracy w Polsce.

Chodzi o nowy art. 62b ordynacji podatkowej, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Wprowadził on możliwość zapłaty podatku za podatnika przez osoby trzecie. Wcześniej takiej możliwości formalnie nie było. Podatnicy zobowiązani byli regulować swoje zobowiązania sami i nawet zapłata z rachunku bankowego członka rodziny nie wygaszała ich zobowiązania podatkowego. To oznaczało, że fiskus mimo dysponowania kwotą podatku wciąż naliczał im odsetki od zaległości podatkowej.

W praktyce jednak organy podatkowe zgadzały się, aby w przypadku pracowników delegowanych do prac w Polsce zaliczki na PIT wpłacali zagraniczni pracodawcy lub spółki ich goszczące.

– Dotychczas, mimo że pracownicy delegowani do pracy w Polsce byli osobiście zobowiązani do kalkulowania i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy na konto urzędu skarbowego (art. 44 ust. 1a ustawy o PIT), to często wpłat ich zobowiązań podatkowych dokonywali zagraniczni pracodawcy, spółki goszczące lub wynajęci przez te podmioty zewnętrzni usługodawcy – wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska z PwC. Dodaje, że organy podatkowe akceptowały ten sposób rozliczeń pod warunkiem, że spółka wpłacająca podatek w imieniu podatnika przedstawiła oświadczenie, z którego wynikało, że działa jako posłaniec (a więc, że wpłaca pieniądze ze środków podatnika i nie będzie żądała ich zwrotu).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane