statystyki

Możliwość zapłaty daniny za podatnika. Miała pomóc, a może zaszkodzić

autor: Patrycja Dudek11.01.2016, 07:22; Aktualizacja: 29.01.2016, 12:09
PIT

Do 1000 zł każdy może zapłacić podatek za inną osobę.źródło: ShutterStock

Eksperci obawiają się, że nowo obowiązujący przepis ordynacji podatkowej utrudni rozliczenia pracowników delegowanych do pracy w Polsce.

Chodzi o nowy art. 62b ordynacji podatkowej, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Wprowadził on możliwość zapłaty podatku za podatnika przez osoby trzecie. Wcześniej takiej możliwości formalnie nie było. Podatnicy zobowiązani byli regulować swoje zobowiązania sami i nawet zapłata z rachunku bankowego członka rodziny nie wygaszała ich zobowiązania podatkowego. To oznaczało, że fiskus mimo dysponowania kwotą podatku wciąż naliczał im odsetki od zaległości podatkowej.

W praktyce jednak organy podatkowe zgadzały się, aby w przypadku pracowników delegowanych do prac w Polsce zaliczki na PIT wpłacali zagraniczni pracodawcy lub spółki ich goszczące.

– Dotychczas, mimo że pracownicy delegowani do pracy w Polsce byli osobiście zobowiązani do kalkulowania i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy na konto urzędu skarbowego (art. 44 ust. 1a ustawy o PIT), to często wpłat ich zobowiązań podatkowych dokonywali zagraniczni pracodawcy, spółki goszczące lub wynajęci przez te podmioty zewnętrzni usługodawcy – wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska z PwC. Dodaje, że organy podatkowe akceptowały ten sposób rozliczeń pod warunkiem, że spółka wpłacająca podatek w imieniu podatnika przedstawiła oświadczenie, z którego wynikało, że działa jako posłaniec (a więc, że wpłaca pieniądze ze środków podatnika i nie będzie żądała ich zwrotu).


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane