statystyki

Poradnia podatkowa: Podatek od czynności cywilnoprawnych

08.01.2016, 08:17; Aktualizacja: 25.01.2016, 20:04
Podatki

Ustawodawca określił wprost w art. 11 ustawy o PCC przypadki, w których podatnikowi przysługuje zwrot zapłaconego PCC.źródło: ShutterStock

Na jakich zasadach przysługuje zwrot pobranego podatku; Kiedy spółka zapłaci PCC przy pożyczce odnawialnej; Jaka forma transakcji nie powoduje opodatkowania; Jakie grunty uprawniają do skorzystania ze zwolnienia; Jak rozliczyć zamianę rzeczy ruchomej; Czy zakup w postępowaniu upadłościowym skutkuje zapłatą podatku; Jak uniknąć zapłaty PCC przy pożyczce od rodziny; W którym urzędzie złożyć rozliczenie zakupu mieszkania i garażu;  Czy przy częściowym zniesieniu współwłasności konieczny jest PCC - na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź na najnowszej poradni podatkowej DGP.

Spółka zamierza podwyższyć kapitał zakładowy w drodze emisji nowych akcji, przy czym cena emisyjna będzie wyższa od ceny nominalnej akcji. Czy w przypadku pobrania przez notariusza podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości emisyjnej akcji spółce przysługuje zwrot PCC, wynikający z różnicy między pobranym podatkiem od wartości emisyjnej akcji a tym, jaki należałoby pobrać od nominalnego podwyższenia kapitału zakładowego spółki, gdyby okazało się, że notariusz powinien pobrać podatek od wartości nominalnej?

Ustawodawca określił wprost w art. 11 ustawy o PCC przypadki, w których podatnikowi przysługuje zwrot zapłaconego PCC. Zarówno do końca 2015 r., jak i od stycznia 2016 r. katalog przesłanek uprawniających do żądania zwrotu PCC nie zawierał i nie zawiera przesłanki pobrania podatku przez płatnika (np. notariusza) w nieprawidłowej wysokości. Zatem w przypadku niesłusznego pobrania podatku przez notariusza spółka nie może ubiegać się o zwrot nienależnie zapłaconego podatku na podstawie art. 11 ustawy o PCC.

Warto jednak pamiętać, że we wszystkich innych przypadkach (niestanowiących przesłanek do zwrotu PCC na podstawie art. 11 ustawy), jeżeli podatek został nienależnie uiszczony lub uiszczony w wysokości wyższej niż należna, stanowi on nadpłatę, którą można odzyskać na podstawie przepisów ordynacji podatkowej.

Podstawa prawna

Art. 11 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 626 ze zm.).

Spółka zawarła umowę pożyczki odnawialnej, której ostateczna kwota nie była znana w momencie podpisania umowy. Kiedy i w jakiej wysokości zapłaci PCC?

Do końca 2015 r. podatnicy mogli mieć problemy z ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego w takich sytuacjach. Od 1 stycznia 2016 r. ustawodawca bezpośrednio wskazał moment powstania obowiązku podatkowego oraz sposób ustalania podstawy opodatkowania przy takich pożyczkach. W świetle wprowadzonych zmian spółka jest więc zobowiązana do zapłaty podatku w momencie otrzymania każdej z transz pożyczki w wysokości 2 proc. wartości każdorazowej wypłaty (o ile oczywiście pożyczka będzie podlegała opodatkowaniu PCC i nie znajdą zastosowania zwolnienia wskazane w art. 9 ustawy).

Podstawa prawna

Art. 3 ust. 1 pkt 1a oraz art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 626 ze zm.).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane