statystyki

Poradnia podatkowa: Podatek od czynności cywilnoprawnych

08.01.2016, 08:17; Aktualizacja: 25.01.2016, 20:04
Podatki

Ustawodawca określił wprost w art. 11 ustawy o PCC przypadki, w których podatnikowi przysługuje zwrot zapłaconego PCC.źródło: ShutterStock

Na jakich zasadach przysługuje zwrot pobranego podatku; Kiedy spółka zapłaci PCC przy pożyczce odnawialnej; Jaka forma transakcji nie powoduje opodatkowania; Jakie grunty uprawniają do skorzystania ze zwolnienia; Jak rozliczyć zamianę rzeczy ruchomej; Czy zakup w postępowaniu upadłościowym skutkuje zapłatą podatku; Jak uniknąć zapłaty PCC przy pożyczce od rodziny; W którym urzędzie złożyć rozliczenie zakupu mieszkania i garażu;  Czy przy częściowym zniesieniu współwłasności konieczny jest PCC - na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź na najnowszej poradni podatkowej DGP.

Spółka zamierza podwyższyć kapitał zakładowy w drodze emisji nowych akcji, przy czym cena emisyjna będzie wyższa od ceny nominalnej akcji. Czy w przypadku pobrania przez notariusza podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości emisyjnej akcji spółce przysługuje zwrot PCC, wynikający z różnicy między pobranym podatkiem od wartości emisyjnej akcji a tym, jaki należałoby pobrać od nominalnego podwyższenia kapitału zakładowego spółki, gdyby okazało się, że notariusz powinien pobrać podatek od wartości nominalnej?

Ustawodawca określił wprost w art. 11 ustawy o PCC przypadki, w których podatnikowi przysługuje zwrot zapłaconego PCC. Zarówno do końca 2015 r., jak i od stycznia 2016 r. katalog przesłanek uprawniających do żądania zwrotu PCC nie zawierał i nie zawiera przesłanki pobrania podatku przez płatnika (np. notariusza) w nieprawidłowej wysokości. Zatem w przypadku niesłusznego pobrania podatku przez notariusza spółka nie może ubiegać się o zwrot nienależnie zapłaconego podatku na podstawie art. 11 ustawy o PCC.

Warto jednak pamiętać, że we wszystkich innych przypadkach (niestanowiących przesłanek do zwrotu PCC na podstawie art. 11 ustawy), jeżeli podatek został nienależnie uiszczony lub uiszczony w wysokości wyższej niż należna, stanowi on nadpłatę, którą można odzyskać na podstawie przepisów ordynacji podatkowej.

Podstawa prawna

Art. 11 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 626 ze zm.).

Spółka zawarła umowę pożyczki odnawialnej, której ostateczna kwota nie była znana w momencie podpisania umowy. Kiedy i w jakiej wysokości zapłaci PCC?

Do końca 2015 r. podatnicy mogli mieć problemy z ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego w takich sytuacjach. Od 1 stycznia 2016 r. ustawodawca bezpośrednio wskazał moment powstania obowiązku podatkowego oraz sposób ustalania podstawy opodatkowania przy takich pożyczkach. W świetle wprowadzonych zmian spółka jest więc zobowiązana do zapłaty podatku w momencie otrzymania każdej z transz pożyczki w wysokości 2 proc. wartości każdorazowej wypłaty (o ile oczywiście pożyczka będzie podlegała opodatkowaniu PCC i nie znajdą zastosowania zwolnienia wskazane w art. 9 ustawy).

Podstawa prawna

Art. 3 ust. 1 pkt 1a oraz art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 626 ze zm.).


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane