statystyki

NZOZ nie może być odrębnym podatnikiem

autor: Katarzyna Jędrzejewska04.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2016, 10:54
Chodziło o NZOZ wykonujący działalność leczniczą spółki. Został on już wyodrębniony organizacyjnie, miał odrębny REGON i regulamin organizacyjny, zatrudniał personel oraz zawierał z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Chodziło o NZOZ wykonujący działalność leczniczą spółki. Został on już wyodrębniony organizacyjnie, miał odrębny REGON i regulamin organizacyjny, zatrudniał personel oraz zawierał z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych.źródło: ShutterStock

Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej stanowiący przedsiębiorstwo spółki kapitałowej nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, bo podatnikiem jest w takim przypadku spółka, a dla niej nie przewidziano preferencji – orzekł NSA.

Chodziło o NZOZ wykonujący działalność leczniczą spółki. Został on już wyodrębniony organizacyjnie, miał odrębny REGON i regulamin organizacyjny, zatrudniał personel oraz zawierał z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Spółka planowała, że NZOZ będzie mieć także odrębnie sporządzany bilans.

Sądziła, że tym samym stanie się on odrębnym podatnikiem podatku dochodowego. W konsekwencji jego dochody ze statutowej działalności w zakresie ochrony zdrowia byłyby zwolnione z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o tym podatku. Spółka takiego prawa nie ma, co wynika wprost z art. 17 ust. 1c pkt 1.

Zarówno dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, jak i sądy obu instancji uznali jednak jej stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdzili, że NZOZ nie jest samodzielną jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, a tylko pod takim warunkiem mógłby być on odrębnym podatnikiem (zgodnie z z art. 1 ust. 2 ustawy o CIT). Tymczasem jest on jedynie jednostką podmiotu leczniczego – spółki, która jest podatnikiem CIT – stwierdziły WSA w Gdańsku oraz Naczelny Sąd Administracyjny, sięgając do ustawy o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 618 ze zm.). Samo sporządzanie samodzielnie bilansu przez NZOZ nie może stanowić o uznaniu go za jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd przypomniał, że na gruncie wcześniejszej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej NZOZ mógł mieć odrębną podmiotowość podatkową. Dzięki temu mógł też korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Jednak na mocy art. 205 ustawy o działalności leczniczej z dniem wejścia w życie tej ustawy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej stały się przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych. Tym samym dotychczasowe zakłady opieki zdrowotnej utraciły swoją odrębność jako jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi. Od tej pory nie mogą one mieć odrębnej podmiotowości prawnej w jakimkolwiek zakresie. A to oznacza, że nie są odrębnymi podatnikami i nie dotyczy ich zwolnienie z CIT – podsumował NSA


Pozostało jeszcze 21% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane