statystyki

Restrukturyzacja może sporo kosztować. Wierzyciele i dłużnicy zapłacą wysokie podatki?

autor: Artur Gawiński, Adam Miłosz, Julita Skórnicka29.01.2016, 07:00
dług pieniądze

1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne.źródło: ShutterStock

Przy tworzeniu nowego prawa restrukturyzacyjnego zapomniano o regulacjach podatkowych. W efekcie wierzyciele, a nawet dłużnicy, będą zmuszeni do zapłaty wysokich danin.

1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne. Jej celem było wprowadzenie skutecznych instrumentów pozwalających na przeprowadzenie restrukturyzacji zapobiegających upadłości i w konsekwencji likwidacji przedsiębiorstwa. Wobec przedsiębiorcy zagrożonego niewypłacalnością można zastosować jedno z przewidzianych w ustawie postępowań restrukturyzacyjnych. Być może uchroni ono przedsiębiorstwo przed upadłością. Ale czy trzeba za to niekiedy zapłacić wysoki podatek?

Propozycje układowe

Treść układu zawartego między dłużnikiem i wierzycielami zależy przede wszystkim od propozycji układowych przedstawianych m.in. przez dłużnika lub radę wierzycieli. Określają one sposób przekształcenia zobowiązań dłużnika względem jego wierzycieli. Mogą to być np. rozłożenie spłaty na raty, odroczenie terminu wykonania zobowiązania czy konwersja wierzytelności na udziały.

Nowe prawo restrukturyzacyjne to odpowiedź na zainteresowanie przedsiębiorców nowoczesnymi narzędziami restrukturyzacji. Jednak przy jego tworzeniu ustawodawca najwyraźniej zapomniał o zmianach w prawie podatkowym, które zapobiegłyby nadmiernym obciążeniom podatkowym. Tym bardziej dotkliwym, że dotyczącym przedsiębiorców borykających się z problemami finansowymi. Zagadnienie to prześledzimy, prezentując skutki podatkowe wspomnianej konwersji wierzytelności. Dla uproszczenia przedstawiamy je w odniesieniu do dłużnika będącego spółką z o.o. oraz wierzycieli będących osobami prawnymi.

Zarówno więc dłużnik, jak i wierzyciele muszą dokładnie przeanalizować skutki podatkowe konwersji. Zwłaszcza wierzyciele powinni brać czynny udział w postępowaniu restrukturyzacyjnym, aby nieoczekiwanie nie być postawionymi w niekorzystnej dla nich sytuacji.

CIT


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane