statystyki

Co nowego w podatku od czynności cywilnoprawnych od 2016 roku

autor: Małgorzata Breda, Piotr Kępisty06.01.2016, 07:00; Aktualizacja: 25.01.2016, 19:23
1 stycznia 2016 r. weszły w życie zmiany w ustawie o PCC.

1 stycznia 2016 r. weszły w życie zmiany w ustawie o PCC.źródło: ShutterStock

Nawet niepełne zniesienie współwłasności jest opodatkowane. Przy zamianie, aby była wymagana zapłata podatku, wystarczy, że jedna z rzeczy będzie się znajdować w Polsce.

1 stycznia 2016 r. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Wprowadziła je ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1045).

I. Odpłatne częściowe zniesienie współwłasności

Pierwsza zmiana to objęcie PCC odpłatnego częściowego zniesienia współwłasności. Do końca 2015 r. opodatkowaniu podlegały umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności w części dotyczącej spłat lub dopłat. Regulacja ta obejmowała więc swym zakresem jedynie całkowite zniesienie współwłasności, nie odnosiła się natomiast do umów częściowego zniesienia współwłasności. Stwarzało to możliwość uniknięcia zapłaty podatku lub też zminimalizowania skutków podatkowych poprzez sporządzenie umów częściowego zniesienia współwłasności. Finalnie prowadziło to do zniesienia współwłasności, ale następowało etapami. Od 1 stycznia 2016 r. PCC podlegają także przypadki skutkujące niepełnym zniesieniem współwłasności, które obejmują przyznanie rzeczy wspólnej albo jej części na dalszą współwłasność kilku (niektórym) dotychczasowym współwłaścicielom z obowiązkiem spłaty pozostałych.[PRZYKŁAD 1]

II. Zamiana

Kolejna istotna zmiana to objęcie PCC umowy zamiany, jeżeli co najmniej jedna z rzeczy znajduje się na terytorium Polski lub jedno z praw majątkowych jest wykonywane na terytorium Polski. W obowiązującym do końca 2015 r. stanie prawnym art. 1 ust. 4 ustawy o PCC stanowił, że czynności cywilnoprawne podlegały podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1. rzeczy lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski;

2. rzeczy lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.

Na podstawie tych regulacji nie podlegały opodatkowaniu umowy zamiany, jeżeli tylko jedna z zamienianych rzeczy znajdowała się na terytorium RP lub gdy tylko jedno z zamienianych praw majątkowych było wykonywane na terytorium RP. Ustawodawca zdecydował się wprowadzić do art. 1 ustawy o PCC ust. 4a, który stanowi, że umowa zamiany podlega także podatkowi, jeżeli co najmniej jedna z rzeczy znajduje się na terytorium Polski lub jedno z praw majątkowych jest wykonywane na terytorium Polski. W konsekwencji i takie czynności zostały objęte opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych. [PRZYKŁAD 2]


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Brian(2016-01-07 12:05) Zgłoś naruszenie 10

    O ile się nie mylę w Niemczech na przykład nie ma w ogóle takiego czegoś jak podatek od czynności cywilnoprawnych. A my to rozbudowujemy. Do tego mamy większy vat itd itp. Jak to jest, że w innych krajach płaci się mniejsze podatki a poziom świadczeń od państwa jest wyższy. Jak to możliwe? Tragedia ten biedny kraj, tragedia. I teraz jeszcze te pisy u władzuchny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane