Nie ma szans na podwyżkę kwoty wolnej od podatku w przyszłym roku. Stanowczo sprzeciwia się temu Ministerstwo Finansów - ustalił w resorcie dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Jak donosi RMF.FM, powodem rezygnacji z wdrożenia w życie pomysłu jest brak pieniędzy. Resort twierdzi, że nie znalazł jeszcze sposobu na lepszą ściągalność podatku VAT, a prace nad nowymi podatkami (np. od supermarketów) dopiero się rozpoczęły.

RMF.FM przypomina, że w Sejmie jest prezydencki projekt ustawy o podwyższeniu tej kwoty z trzech do ośmiu tysięcy złotych od pierwszego stycznia 2016 roku.

Reklama

Trybunał o kwocie wolnej od podatku

Reklama

Zgodnie z ostatnim orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego brak mechanizmu korygowania kwoty wolnej w odniesieniu do minimum egzystencji, utrzymywanie jej na niezmienionym poziomie niezależnie od sytuacji gospodarczej państwa oznacza, że prawo podatkowe jest wadliwe, co jest niezgodne z konstytucyjną zasadą państwa prawa.

TK uważa, że kwota wolna w obecnym kształcie jest instytucją pozorną, jest bowiem niewiarygodnie niska i wynosi ok. 250 zł miesięcznie. TK zaznaczył, że konstytucja zakazuje kreowania w prawie instytucji pozornych; nawet konieczność zachowania równowagi budżetowej nie uzasadnia wprowadzania do systemu takich rozwiązań.

W uzasadnieniu wskazano, że brak mechanizmu korekty kwoty wolnej od podatku przez szereg lat, przy jednoczesnym ubytku wartości pieniądza "oznacza w rzeczywistości jej pomniejszanie lub w istocie odbieranie znaczenia tej kategorii". Sędzia mówił ponadto, że państwo nie powinno zostawiać podatnika żyjącego na skraju minimum egzystencji samemu sobie.

Źródło: PAP, RMF.FM