statystyki

Rozwiązanie renty dożywotniej może być podatkowym zaskoczeniem

autor: Mariusz Szulc17.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 17.12.2015, 09:29

Podatnik, który wycofa się z niekorzystnej umowy z funduszem hipotecznym i odzyska oddaną nieruchomość, musi odczekać pięć lat z jej sprzedażą. W przeciwnym razie zapłaci 19 proc. PIT – wyjaśnił dyrektor warszawskiej izby.

Pytanie zadała kobieta, która pod koniec stycznia 2014 r. zawarła z funduszem umowę renty hipotecznej. Na jej podstawie – w zamian za comiesięczną rentę – przeniosła na fundusz własność swojego mieszkania, w którym mieszkała od 60 lat. Szybko jednak doszła do wniosku, że umowa jest dla niej krzywdząca i w listopadzie 2014 r. ją rozwiązała, a otrzymane pieniądze zwróciła funduszowi (ponad 18 tys. zł). Po kilku miesiącach sprzedała mieszkanie za 290 tys. zł. Sądziła, że nie musi płacić PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania. Uważała, że nigdy nie przestała być jego właścicielką, bo umowa z funduszem została rozwiązana i tym samym przywrócono dotychczasowy stan prawny. Skoro zatem od nabycia tego lokalu upłynęło przeszło 60 lat, to jego sprzedaż w ogóle nie jest opodatkowana (zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).

Dyrektor warszawskiej izby był innego zdania. Stwierdził, że podatniczka ponownie nabyła tę samą nieruchomość w listopadzie 2014 r., gdy rozwiązała umowę z funduszem. Chcąc uniknąć podatku, musiałaby odczekać ze sprzedażą pięć lat od końca 2014 r. albo w ciągu dwóch lat przeznaczyć dochód ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Żadna z tych sytuacji nie miała miejsca, więc podatniczka musi zapłacić 19 proc. PIT od dochodu ze sprzedaży – uznał organ. Wyjaśnił, że powinna ona wyliczyć dochód jako różnicę między przychodem (290 tys. zł) a kosztami powtórnego nabycia nieruchomości (tj. 18 tys. zł, czyli kwotą, którą przekazała funduszowi) i wydatkami na sporządzenie aktu notarialnego. 

Dożywotnicy mogą mieć ten sam problem


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane