Rząd musi znowelizować budżet na 2015 rok, gdyż wpływy z podatku VAT będą w tym roku niższe o 15 mld zł, poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Dzięki oszczędnościom nowelizacja będzie dotyczyła 3-6 mld zł brakujących w budżecie.
W przypadku programu 500+ to środki trafią głównie do osób bardziej potrzebujących, które nie wydadzą je na dobra luksusowe / ShutterStock

"Nowelizujemy budżet, gdyż 15 mld zł mniej VAT-u będzie ściągnięte. Czyli ta luka w VAT jest jeszcze większa, niż nam się wydawało. Będzie mniej z podatku VAT, ale będzie nieco więcej z innych podatków, dlatego ta nowelizacja nie musi być na poziomie 13-15 mld zł, tylko na poziomie 3-6 mld zł, ponieważ są oszczędności w innych miejscach i na pewno będą zrealizowane" - powiedział Morawiecki podczas konferencji "Bilans otwarcia 2016" zorganizowanego przez Warsaw Enterprise Institute i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Podkreślił, że nie jest też tak jak sugerowały różne osoby, że jakieś środki budżetowe są obecne wydawane "na siłę". "Mogę zapewnić, że absolutnie każda złotówka jest oglądana z każdej strony, bo jest pewną racją, że dalsze bezrozumne zadłużanie się jest na pewno niewskazane" - dodał.

Morawiecki odniósł się również do kwestii związanych z wprowadzeniem podatku bankowego i programu "Rodzina 500+" na poziom oszczędności w Polsce. "Jeśli 70% sektora bankowego jest w rękach zagranicznych, to zysk tego sektora w 70% należy do zagranicy. Jeżeli ten zysk przed wypływem dywidendy jest opodatkowany dodatkowym podatkiem bankowym, to on zostaje w Polsce" - uważa Morawiecki.

"W przypadku programu 500+ to środki trafią głównie do osób bardziej potrzebujących, które nie wydadzą je na dobra luksusowe. Pewnie trochę z tego zaoszczędzą i myślę, że może nawet 1/4 lub 1/5 tych środków" - podsumował Morawiecki. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli rządu podatek bankowy wejdzie w życie najwcześniej od 1 lutego 2016 roku, a program 500+ - od 1 kwietnia przyszłego roku.