statystyki

Co zrobić z pozostałym po zlikwidowanej firmie zabezpieczeniem

autor: Elżbieta Gaździk07.12.2015, 13:52; Aktualizacja: 07.12.2015, 14:41

Wykonawca robót, który wniósł zabezpieczenie należytego wykonania umowy w postaci pieniężnej na okres rękojmi, został zlikwidowany. Czy wniesione zabezpieczenie może zostać wykorzystane na usunięcie usterek przez innego wykonawcę? A może powinno się je zwrócić na rachunek dochodów jednostki i jednocześnie wystąpić o zabezpieczenie środków w planie wydatków z przeznaczeniem na usunięcie usterek?

EKSPERT RADZI

Postępowanie z zabezpieczeniem należytego wykonania umowy w opisanym przypadku zależy od tego, czy usterki powstały w okresie rękojmi, czy też po jej zakończeniu.

Zgodnie z postanowieniami art. 147 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) zamawiający może żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Zabezpieczenie to służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zarówno na etapie jej realizacji, jak i w okresie rękojmi. Jeżeli więc usterki, o których mowa w pytaniu, ujawniły się w okresie obowiązywania rękojmi, to jednostka może moim zdaniem dokonać ich usunięcia w ramach środków zdeponowanych na wyodrębnionym rachunku pomimo że wykonawca, który wniósł to zabezpieczenie, uległ likwidacji. Należy przy tym pamiętać, że zlecenie usunięcia usterek powinno być dokonane z uwzględnieniem prawa zamówień publicznych. W przypadku wykorzystania środków w niepełnej wysokości pozostała część podlega zwrotowi w sposób opisany poniżej.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane