statystyki

Co zrobić z pozostałym po zlikwidowanej firmie zabezpieczeniem

autor: Elżbieta Gaździk07.12.2015, 13:52; Aktualizacja: 07.12.2015, 14:41

Wykonawca robót, który wniósł zabezpieczenie należytego wykonania umowy w postaci pieniężnej na okres rękojmi, został zlikwidowany. Czy wniesione zabezpieczenie może zostać wykorzystane na usunięcie usterek przez innego wykonawcę? A może powinno się je zwrócić na rachunek dochodów jednostki i jednocześnie wystąpić o zabezpieczenie środków w planie wydatków z przeznaczeniem na usunięcie usterek?

EKSPERT RADZI

Postępowanie z zabezpieczeniem należytego wykonania umowy w opisanym przypadku zależy od tego, czy usterki powstały w okresie rękojmi, czy też po jej zakończeniu.

Zgodnie z postanowieniami art. 147 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) zamawiający może żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Zabezpieczenie to służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zarówno na etapie jej realizacji, jak i w okresie rękojmi. Jeżeli więc usterki, o których mowa w pytaniu, ujawniły się w okresie obowiązywania rękojmi, to jednostka może moim zdaniem dokonać ich usunięcia w ramach środków zdeponowanych na wyodrębnionym rachunku pomimo że wykonawca, który wniósł to zabezpieczenie, uległ likwidacji. Należy przy tym pamiętać, że zlecenie usunięcia usterek powinno być dokonane z uwzględnieniem prawa zamówień publicznych. W przypadku wykorzystania środków w niepełnej wysokości pozostała część podlega zwrotowi w sposób opisany poniżej.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane