statystyki

IS w Łodzi o opodatkowaniu darowizny udziałów w spółce

autor: Ewa Ciechanowska30.11.2015, 11:15; Aktualizacja: 30.11.2015, 12:00

TEZA: Nabycie przez obdarowanego udziału w spółce w ramach darowizny nie będzie stanowić po jego stronie dostawy towarów ani świadczenia usług. Nie będzie zatem podlegało opodatkowaniu VAT.

Nr IPTPP2/4512-423/15-6/JSz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ z 2 listopada 2015 r.

PROBLEM

W 2001 r. trzy osoby fizyczne będące spokrewnionymi i spowinowaconymi zawarły umowę spółki jawnej w celu prowadzenia przedsiębiorstwa zarobkowego pod własną firmą. Wspólnicy wnieśli do spółki wkłady w równej wysokości.

Jeden ze wspólników podjął decyzję o nieodpłatnym zbyciu członkostwa w spółce na podstawie umowy darowizny na rzecz innego udziałowca (córki).

Postanowienia umowy spółki jawnej na razie nie umożliwiają skutecznego przeniesienia ogółu praw i obowiązków na rzecz innego podmiotu w świetle ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030). Jednak przed dokonaniem darowizny dojdzie do zawarcia umowy zmieniającej umowę spółki poprzez wprowadzenie możliwości skutecznego przeniesienia ogółu praw i obowiązków na rzecz innego udziałowca.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane