statystyki

Wydanie opinii sądowej przez lekarza to nie leczenie

autor: Marcin Szymankiewicz30.11.2015, 20:00
W przypadku usług wykonanych przez biegłych sądowych na zlecenie prokuratur lub sądów w związku z toczącymi się postępowaniami ustawodawca w sposób szczególny ustalił moment powstania obowiązku podatkowego

W przypadku usług wykonanych przez biegłych sądowych na zlecenie prokuratur lub sądów w związku z toczącymi się postępowaniami ustawodawca w sposób szczególny ustalił moment powstania obowiązku podatkowegoźródło: ShutterStock

Lekarz prowadzący działalność gospodarczą jest biegłym sądowym i z tego powodu zarejestrował się jako podatnik VAT czynny. Usługi (opinie) w charakterze biegłego sądowego wykonuje w ramach działalności gospodarczej. VAT rozlicza na zasadach ogólnych (deklaracja VAT-7), a w podatku dochodowym płaci podatek liniowy (zaliczki na PIT za okresy miesięczne). 30 listopada 2015 r. wydał jako biegły sądowy opinię medyczną na zlecenie sądu w związku z toczącym się postępowaniem. Tego dnia biegły wystawił fakturę na kwotę netto 3000 zł + 23 proc. VAT.

Czy słusznie zastosował 23-proc. stawkę VAT? Jak powinien rozliczyć tę usługę na gruncie VAT i PIT? Warto dodać, że biegły nie otrzymał jeszcze zapłaty (prawdopodobnie otrzyma ją za kilka miesięcy).

ODPOWIEDŹ

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wydanie przez lekarza biegłego sądowego opinii medycznej stanowi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z zasadą ogólną zawartą w art. 19a ust. 1 tej ustawy w przypadku usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich wykonania. W rozpatrywanym przypadku z wykonaniem usługi mamy do czynienia z chwilą wydania opinii medycznej przez biegłego sądowego, tzn. datą wykonania usługi jest 30 listopada 2015 r. i tę datę biegły sądowy powinien wskazać na fakturze (stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT).


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane