statystyki

Nowe akcje dla akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej to nie dywidenda

autor: Łukasz Zalewski30.11.2015, 07:22; Aktualizacja: 30.11.2015, 10:32

Dopóki spółka komandytowo-akcyjna była spółką osobową, dopóty nie dotyczyły jej przepisy o przychodach z udziału w zyskach osób prawnych. Także w zakresie przesunięć kapitału – orzekł NSA.

Od 1 stycznia 2014 r. stan prawny się zmienił, bo od tej daty SKA jest traktowana dla celów podatku dochodowego jako spółka kapitałowa, a nie osobowa.

Sąd orzekł w sumie w sześciu sprawach. Dotyczyły one stanu prawnego obowiązującego do końca 2013 r. Chodziło o podatników, którzy posiadali akcje spółki komandytowo–akcyjnej (SKA). Walne zgromadzenie w tej spółce miało podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji lub podwyższenie wartości nominalnej akcji dotychczasowych. Na ten cel spółka chciała przekazać zyski z lat poprzednich (zgromadzone na kapitale zapasowym) lub środki z agio z poprzednich emisji akcji (czyli nadwyżki ceny emisyjnej akcji nad ich wartością nominalną). Agio powstało w związku z wniesieniem do SKA wkładów pieniężnych i niepieniężnych.

Zakładano, że akcje przydzielone wskutek podwyższenia kapitału będą przysługiwały akcjonariuszom w stosunku do ich udziałów w dotychczasowym kapitale zakładowym. Spór dotyczył tego, czy na skutek tego u akcjonariuszy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że tak, bo – jak tłumaczył – nowe akcje będą stanowiły dywidendę rzeczową.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane