statystyki

Nowe akcje dla akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej to nie dywidenda

autor: Łukasz Zalewski30.11.2015, 07:22; Aktualizacja: 30.11.2015, 10:32

Dopóki spółka komandytowo-akcyjna była spółką osobową, dopóty nie dotyczyły jej przepisy o przychodach z udziału w zyskach osób prawnych. Także w zakresie przesunięć kapitału – orzekł NSA.

Od 1 stycznia 2014 r. stan prawny się zmienił, bo od tej daty SKA jest traktowana dla celów podatku dochodowego jako spółka kapitałowa, a nie osobowa.

Sąd orzekł w sumie w sześciu sprawach. Dotyczyły one stanu prawnego obowiązującego do końca 2013 r. Chodziło o podatników, którzy posiadali akcje spółki komandytowo–akcyjnej (SKA). Walne zgromadzenie w tej spółce miało podjąć uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji lub podwyższenie wartości nominalnej akcji dotychczasowych. Na ten cel spółka chciała przekazać zyski z lat poprzednich (zgromadzone na kapitale zapasowym) lub środki z agio z poprzednich emisji akcji (czyli nadwyżki ceny emisyjnej akcji nad ich wartością nominalną). Agio powstało w związku z wniesieniem do SKA wkładów pieniężnych i niepieniężnych.

Zakładano, że akcje przydzielone wskutek podwyższenia kapitału będą przysługiwały akcjonariuszom w stosunku do ich udziałów w dotychczasowym kapitale zakładowym. Spór dotyczył tego, czy na skutek tego u akcjonariuszy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że tak, bo – jak tłumaczył – nowe akcje będą stanowiły dywidendę rzeczową.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane