Nikłe są szanse, aby Komisja Europejska jeszcze przed Bożym Narodzeniem nakazała koncernowi Apple zwrócić uzyskane w Irlandii korzyści podatkowe – uważa Michael Noonan tamtejszy minister finansów.

Noonan wyjaśnił, że Komisja Europejska poprosiła rząd Zielonej Wyspy o dodatkowe informacje dotyczące rozliczeń koncernu. Na zebranie i przesłanie dalej takich danych potrzeba przynajmniej dwóch dodatkowych tygodni – podkreślił minister. Cała procedura w ten sposób się przeciągnie i dlatego nikłe są szanse, aby ostateczna decyzja wydana została przed Gwiazdką.

Noonan jeszcze w kwietniu 2015 r. wyjaśnił, że rząd irlandzki użyje wszelkich dostępnych prawnych kroków, aby protestować przeciwko ewentualnej decyzji, która nakazywałaby Apple zwrócić uzyskane na wyspie korzyści podatkowe. Dodał, że koncern po prostu postępował zgodnie z irlandzkimi przepisami.

Podobne decyzje względem koncernów Fiata i Starbucksa Bruksela wydała już pod koniec października. Nakazała wtedy, aby oba podmioty zwróciły do budżetów Holandii i Luksemburga dziesiątki milionów euro. Rządy obu krajów zadeklarowały, że nie chcą tych pieniędzy i zaprotestowały przeciwko decyzji Komisji.

W przypadku Apple może chodzić o jeszcze większe sumy.