Korzyści, które Holandia i Luksemburg przyznały koncernom, są nielegalne. Dlatego firmy powinny zwrócić do budżetu dziesiątki milionów euro – postanowiła wczoraj Komisja Europejska.
KE uznała za niezgodne z prawem porozumienia w zakresie cen transferowych, które oba rządy zawarły ze spółkami należącymi do Fiata i Starbucksa. W pierwszym przypadku chodziło o firmę finansową zlokalizowaną w Luksemburgu (Fiat Finance and Trade) i udzielającą pożyczek międzygrupowych. W drugim – o europejską filię sprzedającą produkty kawowe sklepom z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (Starbucks Manufacturing EMEA BV).
Rządy – odpowiednio Holandii i Luksemburga – zawarły z tymi firmami porozumienia (interpretacje podatkowe), których skutkiem stały się oszczędności podatkowe na kwotę szacowaną w obu przypadkach na 20–30 mln euro. Obie spółki płaciły daniny od niewielkiej części swoich faktycznych dochodów. Ich zyski wykazane do opodatkowania były zaniżone nawet 20-krotnie – stwierdziła Komisja Europejska. W konsekwencji cieszyły się one nieuzasadnionymi przywilejami, a transakcje, które wykonywały, nie miały oparcia w rzeczywistości rynkowej.