Jak wynika z najnowszego raportu „Paying Taxes 2016”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Grupę Banku Światowego, Polska pod względem skomplikowania systemu podatkowego zajmuje obecnie 58. miejsce na świecie, co oznacza awans o 29 pozycji w stosunku do zeszłorocznego zestawienia.

Daleko nam jednak do Kataru, który według raportu znalazł się na 1 miejscu. Na końcu zestawienia znalazła się Boliwia.

Z raportu wynika, że przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje obecnie 7 płatności podatku w ciągu roku (w poprzedniej edycji raportu było to 18). Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada stosunkowo dobrze, bo średnia dla krajów UE i EFTA wynosi 11,5 płatności.

W dalszym ciągu rozliczenia zajmują jednak dużo czasu, choć i tu jest poprawa. Polski przedsiębiorca poświęca na to aż 271 godzin rocznie, czyli 15 godzin mniej niż w zeszłym roku (poprzednio 286 godzin). Średnia dla krajów UE i EFTA to 173 godziny.

- Wyniki tegorocznego badania Paying Taxes potwierdzają, że polski system podatkowy zmienił się na lepsze. Nie możemy jednak zapominać, że nadal jest bardzo wiele do zrobienia. Na przykład jednym z wyzwań jest wprowadzenie jednego wzoru deklaracji podatku od nieruchomości, czy patrząc szerzej zmiana nastawienia – na bardziej pozytywne - administracji podatkowej do podatników – komentuje Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.