Podatek od nieruchomości 2016: Więcej zapłacimy za klatki schodowe i place zabaw

14.11.2015, 15:00
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mają ułamkowy udział w gruncie, na którym znajduje się budynek, ale także plac zabaw, droga osiedlowa oraz w częściach wspólnych samego budynku np. klatki schodowe, recepcje, strychy. Obecnie części wspólne budynku oraz grunt nie są opodatkowane w całości. Wkrótce to się zmieni.

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mają ułamkowy udział w gruncie, na którym znajduje się budynek, ale także plac zabaw, droga osiedlowa oraz w częściach wspólnych samego budynku np. klatki schodowe, recepcje, strychy. Obecnie części wspólne budynku oraz grunt nie są opodatkowane w całości. Wkrótce to się zmieni.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w tym podatku od nieruchomości. Zmieni to znacząco zasady poboru opłat za części wspólne budynków - jak place zabaw czy klatki schodowe.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • POdatek(2015-11-15 01:09) Zgłoś naruszenie 104

  Jestem za oPOdatkowaniem partii PO proPOrcjonalnie do głuPOty POszczególnych POsłów.

  Odpowiedz
 • karolina(2015-11-15 15:31) Zgłoś naruszenie 80

  a to ze ktos wyprowadza psa by zalatwil potrzeby na nie swoim gruncie ja mam placic podatek?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-11-14 15:13) Zgłoś naruszenie 82

  ZaPOmniała mafia o wycieraczkach zewnętrznych .
  I korytarzach pionowych .

  Odpowiedz
 • Urzędnik(2015-11-16 13:38) Zgłoś naruszenie 70

  Autor znów pisze dyrdymały. Odnośnie klatek schodowych, placów zabaw i lokali w blokach nic się nie zmieni. Ba- nic się nie zmieni w odniesieniu do garaży. Łatwiej będzie się zorientować, za jaką powierzchnię każdy z nas płaci, bo nie będą one opodatkowane tak jak do tej pory przy współwłasności. Każdy będzie otrzymywał osobną deklarację z wyliczeniem powierzchni za swój garaż, a nie wspólną decyzję z wyliczeniem podatku za całą hali garażowej. W obecnym stanie prawnym jeśli któryś ze współwłaścicieli nie zapłacił i nie wpłynął cały podatek do gminy, wówczas można było podjąć czynności egzekucyjne wobec każdego współwłaściciela. Od 1 stycznia 2016 roku każdy odpowiadać będzie za swój udział. Druga istotna zmiana dotycząca zasad obliczania powierzchni użytkowej cześci wspólnych dla wyodrębnionego lokalu polega na tym, że będzie ona liczona wg udziału, a nie wg proporcji powierzchni lokalu do powierzchni całego budynku. I co jeszcze ważne nie będzie takiej sytuacja jak była do tej pory, że wyodrębniając lokal przedsiębiorca mógł nie płacić podatku od reszty budynku nawet gdy znajdował się on w posiadaniu tego samego podmiotu co lokal. Od 1 stycznia 2016 roku tego typu manipulacje już nie będą mogły mieć miejsca. Myślę, że autor tekstu winien dokładnie przeanalizować zmianę przepisów i poprawić swoje błędy a nie znowu straszyć ludzi nieprawdziwymi informacjami. GP to nie SE czy Fakt.

  Odpowiedz
 • podatnik(2015-11-16 09:09) Zgłoś naruszenie 52

  A może autor artykułu poczytał by trochę ustawę zanim coś o niej napisze.
  Zgodnie z art. 1a ust.1 ptk. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu nie podlegają klatki schodowe i szyby dźwigowe (korytarze pionowe).
  Co do placów zabaw to nie są one opodatkowane same w sobie ale opodatkowany jest grunt pod nimi, tak jak pozostały grunt (czy to trawniki, czy chodniki) będący we współwłasności lokatorów danego bloku/osiedla - tak było, jest i po zmianach też tak będzie. Kupując mieszkanie kupujemy też udział w gruncie na którym dany budynek lub budynki stoją i za ten grunt również należy uiścić podatek.
  Wprowadzana zmiana jest potrzebna i ma na celu uszczelnienie opodatkowania przede wszystkim powierzchni budynków dużych sieci handlowych i biurowców, gdzie często dochodziło do kuriozum, podczas którego wielka firm posiadające budynek o powierzchni kilku tysięcy mk. płaciła podatek tylko od części takiego budynku.
  Dla zwykłych podatników posiadających jedynie mieszkania w blokach zmiana będzie prawie niezauważalna.

  Odpowiedz
 • sn(2015-11-16 11:26) Zgłoś naruszenie 55

  No widać jak ta odchodząca obłudna grupa kolesi POpartychPSL ,dowaliła nam na koniec, aby mogli więcej żreć,żyć, kraść, dzielić się, za nasze, takie po sobie świństwo pozostawili (liczyli, że zostaną) . Od mldów PLN z korp. Zachodnich nie potrafili ściągnąć podatków CIT-8 za 19%+19% =38%(za ok.46 mld rocznie), ukrócić karuzeli VATu za ok.50 mld/rocznie, a nam nawet dla biednych ludzi to wprowadzili. Dziś Ci ludzie w miastach nie mają z czego płacić już podwyżek drakońskich podatku od dzierżawy wieczystej gruntu o 500-1000% przez SM do UG, a ta zmiana dosięgnie też ich tych biednych .Władza będzie miała więcej do dzielenia , utrzymywania zbędnej biurokracji(partyjnej ok. 450 tys. inni mówią,że 630 tys.), na premie ,pensyjki, nagrody , delegacyjki -opalanie się za nasze (jako wczasowe na antypodach, kraje arabskie ) dla swoich kolesi. Takie dziadostwo pozostawili, mało im jeszcze było szabrowania systemowego RP. Zmniejszenie biurokracji o 30%(bo ona to wymyśla,tego ubytku nie zauważylibyśmy) przyniosłoby duże oszczędności dla budżetu RP i nam w podatkach.Firmy miałby lżejsze życie i obciążenia wymyślane ciągle przez nich , biurokracja (np. koszty sądowe -KRS cokolwiek zmienić w Spółce to ok.2000zł taryfa MS). Tak ma być dalej ?

  Odpowiedz
 • woj(2015-11-15 17:58) Zgłoś naruszenie 41

  Oooo to im zawsze wychodzi najlepiej.Podatki

  Odpowiedz
 • Raczek(2015-12-25 00:27) Zgłoś naruszenie 40

  Pamietam jak przed 1989 r. wyśmiewano sie z wieczystego użytkowania gruntu jako instytucji ustroju komunistycznego, dziwoląga prawnego, który powinien być po zmianie ustroju natychmiast zlikwidowany, a użytkownicy mieli być natychmiast uwłaszczeni. A po 26 latach wieczyste ma sie coraz lepiej. Uwaga Karoliny słuszna. Żeby to chociaż taka działkę można było wyodrębnić w terenie i ogrodzić. Zwykle nie wiadomo gdzie granice nieruchomosci, no i wieczna służebność przejazdu i przejścia. A bulic nie wiadomo za co trzeba.

  Odpowiedz
 • Zainteresowany(2015-11-16 10:27) Zgłoś naruszenie 21

  W epoce "wałęsizmu" będzie jeszcze podatek od wbicia gwoździa w ścianę.

  Odpowiedz
 • administrator(2015-11-15 22:22) Zgłoś naruszenie 20

  No i znowu kilkadziesiąt tysięcy Polaków wyjedzie na wyspy, gdzie nie ma idiotów opodatkowujących place zabaw i gdzie cokolwiek ze słowem "firma" nie jest głównym wrogiem i celem ataków tzw. państwa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane