statystyki

Dostałeś dwa postanowienia od fiskusa o ukaraniu karą porządkową? Nie zapłacisz w ogóle

autor: Patrycja Dudek10.11.2015, 08:14; Aktualizacja: 10.11.2015, 09:00
Sprawa dotyczyła podatnika, którego prezydent miasta ukarał za nieobecność podczas oględzin nieruchomości.

Sprawa dotyczyła podatnika, którego prezydent miasta ukarał za nieobecność podczas oględzin nieruchomości.źródło: ShutterStock

Podatnik, któremu doręczono dwa postanowienia o ukaraniu go karą porządkową, nie zapłaci jej w ogóle – orzekł WSA w Rzeszowie.

Sądu nie przekonały zapewnienia organu podatkowego, że kara została nałożona na podatnika tylko raz, bo drugie pismo było wadliwe. – Nie można wymagać od podatnika, aby był w stanie to ocenić – uznał WSA, stwierdzając nieważność postanowień nakładających karę porządkową.

Sprawa dotyczyła podatnika, którego prezydent miasta ukarał za nieobecność podczas oględzin nieruchomości. Podatnik wiedział o nich z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Kara porządkowa wyniosła 500 zł i została nałożona na podstawie art. 262 par. 1 pkt 2 ordynacji. Podatnik miał siedem dni na zapłatę kary.

Mężczyzna postanowił jednak złożyć zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego. Tłumaczył się chorobą i na dowód przedstawił zaświadczenie lekarskie. SKO utrzymało jednak w mocy zaskarżone postanowienie prezydenta miasta nakładające na podatnika karę porządkową. Problem polegał na tym, że pismo w tej sprawie wysłano do podatnika dwa razy: pierwszy raz 21 lipca, drugi trzy dni później.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane