statystyki

Kontrole skarbowe: Fiskus nie może przeciągać sprawy w nieskończoność

autor: Patrycja Dudek12.06.2015, 17:00
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Niestety, każdy, kto zamierza wystąpić o zwrot VAT, musi liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego.źródło: ShutterStock

Wnioskowałem o zwrot podatku VAT – opowiada pan Jan, który jest przedsiębiorcą. – Myślałem, że pieniądze trafią na moje konto najpóźniej po dwóch miesiącach. Tymczasem minął już rok, a ja nie dostałem ani zwrotu, ani żadnej decyzji w tej sprawie. Skarbówka wysyła do mnie za to co dwa miesiące pismo informujące o przedłużeniu terminu. Twierdzi, że wciąż bada, tylko nie wiem co, bo nie prosi o żadne dokumenty. Dla fiskusa kwota, na którą czekam, to zapewne śmieszna sprawa, ale dla mojej firmy to być albo nie być – żali się czytelnik

Niestety, każdy, kto zamierza wystąpić o zwrot VAT, musi liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego. To efekt ogromnej skali oszustw w tym podatku. W związku z tym fiskus – nim cokolwiek komukolwiek odda – chce się najpierw upewnić, czy na pewno mu się to należy.

Kontrola to normalna sprawa, ale organy podatkowe powinny działać szybko, sprawnie i wnikliwie. Często jednak weryfikacja się przedłuża, a fiskus przetrzymuje pieniądze przedsiębiorców przez wiele miesięcy, doprowadzając firmy do upadku.

Weryfikacja zasadności zwrotu może być dokonana w różnych formach rządzących się różnymi regułami. Zasadniczo, jeśli wszczęto postępowanie podatkowe, to urząd skarbowy powinien załatwić sprawę zwrotu VAT w ciągu miesiąca, maksymalnie dwóch, jeśli jest ona szczególnie skomplikowana.

Podatnik, który odwoła się do izby skarbowej, musi liczyć się z upływem kolejnych dwóch do trzech miesięcy. Te terminy mogą co prawda zostać wydłużone, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach. Organ powinien przy tym poinformować, dlaczego przesuwa termin, i wyznaczyć nową datę, do której sprawa zostanie załatwiona.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2015-06-12 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    miałem (miałem bo kobieta zamknęła ten interes po 25 latach prowadzenia) znajomą Panią z Kiosku Ruch. miała kontrolę skarbówki. trwała tylko 7 miesięcy. wszak kioskarkę można bezkarnie nękać, liczyć gazety i prezerwatywy, a nuż tam przekręt się znajdzie.
    i oczywista że w ambergoldach to za wysokie progi, tam się nie wchodziło i nie wchodzi

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane