statystyki

Kontrole skarbowe: Fiskus nie może przeciągać sprawy w nieskończoność

autor: Patrycja Dudek12.06.2015, 17:00
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Niestety, każdy, kto zamierza wystąpić o zwrot VAT, musi liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego.źródło: ShutterStock

Wnioskowałem o zwrot podatku VAT – opowiada pan Jan, który jest przedsiębiorcą. – Myślałem, że pieniądze trafią na moje konto najpóźniej po dwóch miesiącach. Tymczasem minął już rok, a ja nie dostałem ani zwrotu, ani żadnej decyzji w tej sprawie. Skarbówka wysyła do mnie za to co dwa miesiące pismo informujące o przedłużeniu terminu. Twierdzi, że wciąż bada, tylko nie wiem co, bo nie prosi o żadne dokumenty. Dla fiskusa kwota, na którą czekam, to zapewne śmieszna sprawa, ale dla mojej firmy to być albo nie być – żali się czytelnik

Niestety, każdy, kto zamierza wystąpić o zwrot VAT, musi liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego. To efekt ogromnej skali oszustw w tym podatku. W związku z tym fiskus – nim cokolwiek komukolwiek odda – chce się najpierw upewnić, czy na pewno mu się to należy.

Kontrola to normalna sprawa, ale organy podatkowe powinny działać szybko, sprawnie i wnikliwie. Często jednak weryfikacja się przedłuża, a fiskus przetrzymuje pieniądze przedsiębiorców przez wiele miesięcy, doprowadzając firmy do upadku.

Weryfikacja zasadności zwrotu może być dokonana w różnych formach rządzących się różnymi regułami. Zasadniczo, jeśli wszczęto postępowanie podatkowe, to urząd skarbowy powinien załatwić sprawę zwrotu VAT w ciągu miesiąca, maksymalnie dwóch, jeśli jest ona szczególnie skomplikowana.

Podatnik, który odwoła się do izby skarbowej, musi liczyć się z upływem kolejnych dwóch do trzech miesięcy. Te terminy mogą co prawda zostać wydłużone, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach. Organ powinien przy tym poinformować, dlaczego przesuwa termin, i wyznaczyć nową datę, do której sprawa zostanie załatwiona.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2015-06-12 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    miałem (miałem bo kobieta zamknęła ten interes po 25 latach prowadzenia) znajomą Panią z Kiosku Ruch. miała kontrolę skarbówki. trwała tylko 7 miesięcy. wszak kioskarkę można bezkarnie nękać, liczyć gazety i prezerwatywy, a nuż tam przekręt się znajdzie.
    i oczywista że w ambergoldach to za wysokie progi, tam się nie wchodziło i nie wchodzi

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane