statystyki

Dane o zagranicznych rachunkach polskich podatników trafią do fiskusa

autor: Anna Jaskuła09.11.2015, 09:39; Aktualizacja: 09.11.2015, 11:13

Rozmowa z Anną Jaskułą, ekspertem w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce

Już od przyszłego roku instytucje finansowe z 58 krajów świata rozpoczną weryfikację klientów, by zidentyfikować rezydentów podatkowych innych państw na podstawie opracowanej przez OECD regulacji Common Reporting Standard (CRS). Na czym ma to polegać?

Common Reporting Standard to rewolucyjne narzędzie, które ma przeciwdziałać ukrywaniu za granicą dochodów, jakie powinny być wykazane i opodatkowane w państwie rezydencji. Wraz z takimi przedsięwzięciami jak BEPS Action Plan (kompleksowa regulacja OECD mająca na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania) czy opublikowany w tym roku projekt dyrektywy dotyczącej automatycznej wymiany informacji o decyzjach podatkowych CRS wpisuje się w globalną tendencję walki z oszustwami podatkowymi i agresywnym planowaniem podatkowym.

Biorąc pod uwagę, że już niemal 100 państw zadeklarowało jego przyjęcie, automatyczna wymiana informacji o rachunkach finansowych może wkrótce objąć większość państw świata.

Jakie obowiązki i na kogo nakłada ten mechanizm?

CRS nakłada na instytucje finansowe z państw, które do niego przystąpiły, obowiązek wykrycia klientów, których rezydencja podatkowa jest inna niż rezydencja instytucji. Następnie banki, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie czy niektóre zakłady ubezpieczeń będą raportować dane o środkach finansowych tych klientów do władz podatkowych swojej jurysdykcji. Raportowaniu będą podlegały salda oraz niektóre kategorie dochodów wpływających na zagraniczne konta bankowe, lokaty czy rachunki papierów wartościowych, a także umowy ubezpieczeniowe i udziały w funduszach inwestycyjnych.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane