statystyki

TSUE: VAT można odliczyć nawet wtedy, gdy są obawy, że sprzedawca nie istnieje

autor: Elżbieta Dominik09.11.2015, 09:39; Aktualizacja: 09.11.2015, 11:09
PIT

Podatnikowi VAT powinno przysługiwać prawo do odliczenia podatku od wartości dodanej należnego lub zapłaconego przy zakupie towarów nawet wówczas, gdy fakturę wystawił podmiot, który w świetle przepisów mógł zostać uznany za nieistniejący, chyba że podatnik wiedział lub powinien wiedzieć, iż dostawa wiązała się z przestępstwem w zakresie VAT.źródło: ShutterStock

Podstawą rozliczenia podatku jest prawidłowo wystawiona faktura. To, że sprzedający ociąga się ze składaniem deklaracji i nie płaci podatku, nie ma znaczenia dla uprawnień nabywcy

Podatnikowi VAT powinno przysługiwać prawo do odliczenia podatku od wartości dodanej należnego lub zapłaconego przy zakupie towarów nawet wówczas, gdy fakturę wystawił podmiot, który w świetle przepisów mógł zostać uznany za nieistniejący, chyba że podatnik wiedział lub powinien wiedzieć, iż dostawa wiązała się z przestępstwem w zakresie VAT. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 22 października 2015 r. (C 277/14).

Pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Trybunał rozpatrywał pytanie prejudycjalne dotyczące wykładni przepisów unijnych w zakresie VAT. Zostało ono skierowane w związku ze sporem toczącym się między spółką PPUH Stehcemp a dyrektorem Izby Skarbowej w Łodzi i dotyczyło odmowy przyznania PPUH Stehcemp prawa do odliczenia VAT. Pytającym był Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o wykładnię dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych (Dz.Urz. L 145, s. 1 – wyd. spec. w jęz. polskim, rozdz. 9, t. 1, s. 23) zmienionej dyrektywą Rady 2002/38/WE z maja 2002 r. (Dz.Urz. z 2002 r. L 128, s. 41 – wyd. spec. w jęz. polskim, rozdz. 9, t. 1, s. 358), zwanej szóstą dyrektywą.

Prawidłowa dokumentacja

W 2004 r. spółka PPUH Stehcemp zakupiła olej napędowy, który wykorzystywała w swojej działalności. Faktury na zakup tego paliwa zostały wystawione przez Finnet sp. z o.o., a PPUH Stehcemp dokonała odliczenia VAT naliczonego. Jednak w wyniku kontroli organ podatkowy decyzją z kwietnia 2012 r. odmówił prawa do odliczenia VAT, gdyż faktury zostały wystawione przez podmiot nieistniejący. Oznaczało to, że spółka miała pokryć zaległy VAT. Ponieważ nie zgadzała się z tą decyzją, odwołała się od niej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi utrzymał decyzję w mocy, gdyż – jak argumentował – wedle kryteriów określonych w rozporządzeniu w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należało uznać Finnet za podmiot nieistniejący, który nie mógł dokonać dostaw towarów.

Zarzuty wobec zbywcy

Izba ustaliła, że Finnet nie był zarejestrowany do celów VAT, nie składał deklaracji podatkowych i nie płacił podatków. Ponadto nie ogłaszał rocznych sprawozdań finansowych i nie posiadał koncesji na obrót paliwami ciekłymi. Nieruchomość wskazana w rejestrze handlowym jako siedziba była zdewastowana w stopniu uniemożliwiającym prowadzenie tam jakiejkolwiek działalności gospodarczej, a wszelkie próby kontaktu z osobami wpisanymi do rejestru nie przyniosły rezultatu.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Tomek(2015-11-12 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie, kiedy są obawy, że nie istnieje, to nie można odliczyć, bo gdy są obawy, to należy kontrahenta sprawdzić. Tytuł wprowadza w błąd. Do antek, chodzi o sytuacje, w których nabyłeś towar uczciwie, zapłaciłeś uczciwie i rozliczyłeś się uczciwie, a okazuje się, że twój dostawca nie zapłacił podatku i był tak naprawdę podstawiony, o czym ty nie miałeś szans się dowiedzieć.

    Odpowiedz
  • antek(2015-11-09 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Właściwie czym jest zatem VAT? Co dokumentują faktury? Dokumentują fikcję. Wygląda że faktura może być fikcyjna.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane