Jak gmina powinna wykazywać dane w zakresie dochodów budżetowych pobieranych przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki samorządu terytorialnego z informacji urzędów skarbowych za III kwartał 2015 r., skoro dane w zakresie par. 002 nam się nie bilansują? Co zrobić?
Gminy sporządzają sprawozdanie Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Instrukcja do sporządzania tego sprawozdania została określona w załączniku nr 39 do rozporządzenia. Zgodnie z par. 3 ust. 1a instrukcji dochody budżetowe pobierane przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki samorządu terytorialnego i udziały jednostek samorządu terytorialnego w podatku dochodowym od osób prawnych wykazuje się w sprawozdaniach zamarzec,czerwiec, wrzesień i rok budżetowy w kolumnach „Należności”, „Dochody wykonane”,„Zaległości netto” i „Nadpłaty” zgodnie z danymi wykazanymi w informacji udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych w dziale: „Finanse publiczne. Budżet państwa”, odpowiednio do 15 kwietnia, 15 lipca, 15 października danego roku budżetowego i 10 lutego roku następującego po roku budżetowym. W związku z powyższym gmina wykazuje takie same dane jak w ww. informacji, tylko w wymienionych czterech kolumnach. Natomiast w zakresie „saldo końcowe” kolumna 9 „Ogółem” instrukcja nie reguluje, jakie dane powinny być w tej kolumnie wykazane.
Należy zwrócić uwagę, że zapisy bilansowania (pkt 8 z ust. 1) dotyczą dochodów budżetowych z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego (par. 3 ust. 1 załącznika nr 39 do rozporządzenia). Zapis ten nie ma zastosowania do ust. 1a, w którym uregulowano wykazywanie dochodów budżetowych pobieranych przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki samorządu terytorialnego.
Zapis par. 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia stanowi, że gminy oraz miasta na prawach powiatu za marzec, czerwiec, wrzesień i za rok budżetowy wypełniają kolumny: „Plan (po zmianach)”, „Należności”, „Potrącenia”, „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)”, „Dochody otrzymane”, „Saldo końcowe”, „Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy”, „Skutki udzielonych ulg i zwolnień ...”, „Skutki decyzji wydanych przez organ podatkowy na podstawie ustawy – Ordynacja podatkowa, obliczone za okres sprawozdawczy”.
Natomiast par. 9 ust. 2 rozporządzenia stanowi, że kwoty wykazane w sprawozdaniach powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej. Tym samym gmina w saldzie końcowym kolumna „Ogółem” może i powinna wykazać dane na podstawie swojej ewidencji księgowej w tym zakresie w związku z nieuregulowanymi w tym zakresie przepisami.
Uważam, że gmina nie ma podstawy do wykazania w kolumnie „Należności pozostałe do zapłaty” – „Ogółem” w tym zakresie danych z informacji urzędów skarbowych. Należy zwrócić uwagę, że w zakresie paragrafu 002 urzędy skarbowe mają inną zasadę bilansowania niż w sektorze samorządowym, o czym stanowi par. 10 ust. 5 pkt 2 załącznika nr 37 do rozporządzenia.
Należy więc stwierdzić, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów w zakresie wykazywania dochodów budżetowych pobieranych przez urzędy skarbowe na rzecz jednostki samorządu terytorialnego w sprawozdaniu Rb-27S wykazane przez gminę dane mogą się nie bilansować.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. poz. 119 ze zm.).
/>