statystyki

Finanse. Dwa pomysły PiS na nowe podatki

autor: Mariusz Szulc04.11.2015, 07:18; Aktualizacja: 04.11.2015, 09:11
Pieniądze, kalkulator

Finanse. Dwa pomysły na nowe daninyźródło: ShutterStock

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało projekt opodatkowania niektórych instytucji finansowych. Niezależnie od tego ma projekt podatku od transakcji finansowych.

W pierwszym z nich wraca do pomysłu jeszcze z 2011 r. Ale są różnice. Danina nie byłaby pobierana od funduszy inwestycyjnych (zostały tylko w uzasadnieniu projektu), natomiast byłaby pobierana od spółdzielczych kas oszczędnościowo-rozliczeniowych (SKOK). Oprócz tego płaciłyby ją banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i reasekuracyjne.

Stawka podatku ma wynosić 0,39 proc. sumy aktywów wykazanych w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym. Zwolniona z daniny byłaby suma aktywów nieprzekraczająca 1 mld zł.

Dzięki tej daninie PiS chce pozyskać dla budżetu państwa około 5 mld zł. Liczy na to, że koszt jej wprowadzenia nie zostanie przerzucony na klientów instytucji finansowych. Takie zjawisko dotyczy raczej podatków pośrednich (np. VAT), a nie bezpośrednich, takich jak majątkowe – przekonuje. Pomóc mają także aktywne działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz konkurencja na rynku.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane