statystyki

Finanse. Dwa pomysły PiS na nowe podatki

autor: Mariusz Szulc04.11.2015, 07:18; Aktualizacja: 04.11.2015, 09:11
Pieniądze, kalkulator

Finanse. Dwa pomysły na nowe daninyźródło: ShutterStock

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało projekt opodatkowania niektórych instytucji finansowych. Niezależnie od tego ma projekt podatku od transakcji finansowych.

W pierwszym z nich wraca do pomysłu jeszcze z 2011 r. Ale są różnice. Danina nie byłaby pobierana od funduszy inwestycyjnych (zostały tylko w uzasadnieniu projektu), natomiast byłaby pobierana od spółdzielczych kas oszczędnościowo-rozliczeniowych (SKOK). Oprócz tego płaciłyby ją banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i reasekuracyjne.

Stawka podatku ma wynosić 0,39 proc. sumy aktywów wykazanych w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym. Zwolniona z daniny byłaby suma aktywów nieprzekraczająca 1 mld zł.

Dzięki tej daninie PiS chce pozyskać dla budżetu państwa około 5 mld zł. Liczy na to, że koszt jej wprowadzenia nie zostanie przerzucony na klientów instytucji finansowych. Takie zjawisko dotyczy raczej podatków pośrednich (np. VAT), a nie bezpośrednich, takich jak majątkowe – przekonuje. Pomóc mają także aktywne działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz konkurencja na rynku.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane