statystyki

Unikanie opodatkowania: Wyzwanie dla prezydenta i Biura Bezpieczeństwa Narodowego

autor: Dominik Gajewski03.11.2015, 07:16; Aktualizacja: 03.11.2015, 08:51
Środki z optymalizacji są kierowane na wspieranie organizacji m.in. w Afryce Północnej i Azji Płd-Wsch.

Środki z optymalizacji są kierowane na wspieranie organizacji m.in. w Afryce Północnej i Azji Płd-Wsch.źródło: ShutterStock

Jest wielce prawdopodobne, że część środków z międzynarodowej optymalizacji podatkowej może być przeznaczana na działalność ekstremistyczną, nie wykluczając terrorystycznej.

Zjawisko międzynarodowego unikania opodatkowania na gruncie CIT przybrało tak poważne rozmiary, że zagraża już nie tylko interesom budżetowym państw członkowskich UE. W Polsce straty z tytułu międzynarodowego unikania opodatkowania w CIT są szacowane na poziomie 46 mld zł rocznie. Skala problemu nie odbiega rozmiarami od zjawiska wyłudzeń podatku VAT. Różnica jest taka, że przestępstwa na gruncie VAT są organom podatkowym znane, a schematy tych procederów są zidentyfikowane. Natomiast skala międzynarodowego unikania opodatkowania na gruncie CIT nie była dotychczas dostrzegana przez organy podatkowe, a co najważniejsze, nie są im znane konstrukcje i schematy optymalizacji opodatkowania stosowane przez międzynarodowe holdingi.

Ocenia się, że holdingi w Unii Europejskiej czynnie wykorzystują ponad 600 instrumentów optymalizujących opodatkowanie, m.in.skomplikowane i wysoko zaawansowane instrumenty finansowo-prawne oparte na wielokaskadowych konstrukcjach. Został nawet wykreowany nowy nurt High tax technology (wysoko zaawansowane technologie podatkowe), który jest sprofilowany na budowanie agresywnych strategii podatkowych dla holdingów międzynarodowych tylko w tym celu, by osiągały optymalizację bez zagrożenia wykrycia przez organy podatkowe w ściśle określonym państwie.

Międzynarodowa konkurencja

Istotę międzynarodowego unikania opodatkowania komplikuje również zjawisko nieuczciwej konkurencji podatkowej pomiędzy państwami członkowskimi. Państwa, które powinny działać wspólnie przeciwko międzynarodowemu unikaniu opodatkowania, zaczęły pomiędzy sobą konkurować w rozwiązaniach podatkowych przeznaczonych dla międzynarodowych holdingów. Proponując najbardziej korzystne rozwiązania (często niezgodne z prawem UE), chcą przyciągnąć holdingi (dotychczas rozliczające się w innym państwie), by to właśnie na ich terenie zlokalizowały swoją działalność i odprowadzały podatki, nawet jeżeli będą one znacznie mniejsze od tych oczekiwanych, ale w dalszym ciągu satysfakcjonujące. Klasycznym przykładem takich praktyk była afera Luxleaks, a dzisiaj dostrzegalne jest zjawisko masowego przenoszenia się polskich firm z Polski południowej do Czech i Słowacji.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane