statystyki

Czy nagrody z zysku netto to koszt dla spółki

autor: Marcin Szymankiewicz19.10.2015, 10:48; Aktualizacja: 19.10.2015, 11:47

Zgodnie z uchwałami zgromadzenia wspólników ABC sp. z o.o. część wypracowanego przez spółkę zysku netto w latach 2012–2013 została przeznaczona i wypłacona w 2015 r. na nagrody dla pracowników. Czy wydatki związane z wypłaconymi nagrodami z wypracowanego zysku za rok poprzedni (zysku netto) stanowią koszt uzyskania przychodu spółki?

Stosownie do art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów (dalej: KUP) są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Zatem aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego KUP, musi:

– zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią KUP podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne),

– być definitywny (rzeczywisty), tj. wartość wydatku nie może zostać podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane