statystyki

Jak rozliczać VAT: Niezbędne dostosowanie formalne

14.10.2015, 11:20; Aktualizacja: 26.10.2015, 19:48
vat

Minister finansów wprowadził kilka grup zwolnień z obowiązku stosowania kasyźródło: ShutterStock

Scalenie gminy z jej jednostkami budżetowymi na potrzeby VAT wiąże się m.in. z koniecznością przedefiniowania sposobu opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez niektóre jednostki budżetowe.

Należy przypomnieć, że podatnicy, u których w poprzednim roku wartość sprzedaży nie przekroczyła 150 tys. zł, mogą wybrać zwolnienie od VAT. Z takiej możliwości korzystała część jednostek budżetowych, w istotny sposób ograniczając obowiązki w zakresie podatku VAT. Centralizacja dokonana w ramach gminy spowoduje, że z limitem 150 tys. zł porównywana będzie suma sprzedaży dokonywanych w ramach wszystkich gminnych jednostek objętych scaleniem, a to w zdecydowanej większości przypadków (o ile nie we wszystkich) oznaczać będzie konieczność stosowania stawek właściwych dla danej czynności.

WAŻNE

Nie jest możliwe, aby w sytuacji, w której gmina jest czynnym podatnikiem VAT, w ramach działalności prowadzonej przez jednostkę budżetową korzystała ze zwolnienia właściwego z uwagi na wartość sprzedaży

Utrata zwolnienia

Utrata zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży w przypadku jednostek gminnych często spowodowana centralizacją opodatkowania VAT, a zatem sumowaniem wartości sprzedaży wszystkich podmiotów gminnych, w praktyce skutkować musi uwzględnieniem w cenach podatku od towarów i usług. Oznacza to konieczność podjęcia decyzji o sposobie ubruttowienia: w stu czy od stu (o ile jest taka możliwość).

Dla świadczeń jednorazowych dokonywanych na podstawie odrębnych zamówień w praktyce najczęściej będzie się to wiązało z doliczeniem VAT do dotychczasowej ceny.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane