statystyki

Jak rozliczać VAT: Korekta historyczna

14.10.2015, 11:15; Aktualizacja: 14.10.2015, 20:37
Korekta (tj. retrospektywne pozbawienie jednostki budżetowej statusu podatnika) może się wiązać z dodatkowymi zobowiązaniami podatkowymi.

Korekta (tj. retrospektywne pozbawienie jednostki budżetowej statusu podatnika) może się wiązać z dodatkowymi zobowiązaniami podatkowymi.źródło: ShutterStock

Resort finansów zapowiedział obligatoryjną centralizację z ośmiomiesięcznym opóźnieniem. Nie może to być jednak przesłanką do przyjęcia, że niedozwolone jest dokonanie korekt rozliczeń historycznych.

Chodzi oczywiście o przeprowadzenie scalenia retrospektywnego. W komunikacie resort finansów potwierdził możliwość dokonania korekt historycznych, z tym że według ministerstwa musiałyby być one dokonane na specyficznych warunkach. Według informacji korekta taka musiałaby mieć kompleksowy charakter, tj. gmina wówczas powinna skorygować całość rozliczeń aż do przedawnienia, co oznaczałoby brak możliwości skorygowania tylko niektórych okresów rozliczeniowych, tak wybiórczo w poszczególnych latach, jak i w ramach całego okresu do przedawnienia.

Zgodnie z tym nie byłoby możliwe dokonanie wyboru tylko poszczególnych miesięcy bądź lat (np. tylko roku 2014). Według ministra finansów decydująca się na korektę gmina musiałaby skorygować cały okres aż do przedawnienia.

Trudno się zgodzić z poglądem prezentowanym przez resort finansów. Uważam, że o ile wybór tylko poszczególnych miesięcy w tym okresie może budzić zastrzeżenia, o tyle przyjęcie metody: korygujemy od najnowszych rozliczeń, posuwając się wstecz, jest jak najbardziej uzasadnione. Dopóki korekta miałaby być uzasadniana statusem jednostki budżetowej, dopóty moim zdaniem niedopuszczalne jest zastosowanie metody, w ramach której korygowane są starsze rozliczenia, a nowsze pozostają w dotychczasowym kształcie (jako rozliczenia gminnej jednostki budżetowej).

Należy przy tym pamiętać, że tego rodzaju korekta (tj. retrospektywne pozbawienie jednostki budżetowej statusu podatnika) może się wiązać z dodatkowymi zobowiązaniami podatkowymi.Jeżeli bowiem np. jednostka taka miała status podatnika zwolnionego, to przepisanie jej działalności do działalności gminy będzie się wiązało z koniecznością opodatkowania wykonanych uprzednio czynności.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane