Sprawa dotyczyła spółki handlującej artykułami spożywczymi. Chcąc zachęcać kontrahentów do zawierania umów handlowych, firma postanowiła wypłacać im jednorazowo pewną kwotę, zwaną opłatą motywacyjną.
Spór toczył się o to, w jaki sposób ujmować ten wydatek w kosztach podatkowych. Zarówno spółka, jak i dyrektor izby skarbowej zgadzali się co do tego, że opłata motywacyjna jest kosztem pośrednim. Mieli jednak inne zdanie co do momentu, w którym należało pomniejszyć o nią przychód.
Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak dotyczą one okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, wówczas stanowią one koszty proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Spółka uważała, że powinna móc ujmować wydatek jednorazowo w kosztach. Tłumaczyła, że rozliczanie opłaty proporcjonalnie do okresu obowiązywania umowy będzie trudne, a wręcz niemożliwe, bo zawierane przez nią umowy handlowe mogą być zarówno zrywane przed terminem, jak i przedłużane na dalszy okres.
Argument ten nie przekonał jednak dyrektora izby skarbowej. Stwierdził on, że opłata motywacyjna powinna być ujmowana w kosztach proporcjonalnie przez czas obowiązywania umowy handlowej, bez względu na trudności z prognozowaniem tego okresu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uchylił tę interpretację. Stwierdził, że sposób ujęcia kosztu zależy od kwalifikacji opłaty motywacyjnej dla celów VAT. Jeśli jest ona usługą, a tym samym podlega opodatkowaniu VAT, to rację ma dyrektor izby, że powinno się ją rozliczać proporcjonalnie – wyjaśnił sąd. Jeśli jednak okazałoby się, że nie jest ona opodatkowana VAT, to rację – zdaniem WSA – należy przyznać spółce, która będzie mogła zaliczyć opłatę jednorazowo do kosztów. Z tego powodu rzeszowski WSA przekazał sprawę dyrektorowi izby do ponownego rozpoznania.
Z wyrokiem tym nie zgodził się NSA. Sędzia Tomasz Zborzyński wyjaśnił, że o sposobie rozliczenia kosztu dla celów CIT nie może decydować opodatkowanie VAT lub jego brak. Przypomniał, że NSA już dawno przesądził, iż opłata motywacyjna jest usługą opodatkowaną VAT i wcale nie oznacza to, że trzeba ją ujmować w kosztach proporcjonalnie. – Decydujące jest to, czy można precyzyjnie określić okres obowiązywania umowy – powiedział sędzia. Według NSA, skoro umowa może zostać wypowiedziana przed terminem albo przedłużona, to wydatek powinien być ujmowany jednorazowo w dacie jego poniesienia.
Sędzia Zborzyński dodał, że podobne wątpliwości dotyczyły sposobu ujmowania w kosztach opłaty wstępnej przy umowach leasingu. Dziś już wiadomo, że można ją zaliczać do kosztów jednorazowo w dacie poniesienia.
Decydujące jest to, czy można precyzyjnie określić okres obowiązywania umowy
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 6 października 2015 r., sygn. akt II FSK 1980/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia