statystyki

VAT po wyroku TSUE. Jednorazowy zastrzyk finansowy? Nie, nawet do 10 lat korekty

autor: Radosław Kowalski07.10.2015, 18:00
VAT

VAT po wyroku TSUE. Jednorazowy zastrzyk finansowy? Nie, nawet do 10 lat korektyźródło: ShutterStock

Tak wynika z dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, a także z jednego z ubiegłorocznych wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE. Rozstrzygnięcie TSUE z 29 września, podobnie zresztą jak wcześniejsza uchwała polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego, jest nie po myśli resortu finansów. TSUE nie przychylił się nawet do wniosku polskiego rządu o odsunięcie w czasie skutków rozstrzygnięcia. Wyrok w niełatwej sytuacji stawia też gminy. Bo bilans zmian może czasem okazać się ujemny, a pracy z udowodnieniem prawa do zwrotu może być bardzo dużo.

Jak zatem w takiej sytuacji powinny zachować się główni zainteresowani? Pytanie jest o tyle ważne, że orzeczenie trybunału nie tworzy nowego prawa, a jedynie interpretuje przepisy obowiązujące od lat. Problem w tym, że część gmin nie ma ochoty odsuwać w czasie centralizacji rozliczeń w VAT, a wręcz przemierza się do korekt historycznych.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane