statystyki

VAT po wyroku TSUE. Jednorazowy zastrzyk finansowy? Nie, nawet do 10 lat korekty

autor: Radosław Kowalski07.10.2015, 18:00
VAT

VAT po wyroku TSUE. Jednorazowy zastrzyk finansowy? Nie, nawet do 10 lat korektyźródło: ShutterStock

Tak wynika z dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, a także z jednego z ubiegłorocznych wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE. Rozstrzygnięcie TSUE z 29 września, podobnie zresztą jak wcześniejsza uchwała polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego, jest nie po myśli resortu finansów. TSUE nie przychylił się nawet do wniosku polskiego rządu o odsunięcie w czasie skutków rozstrzygnięcia. Wyrok w niełatwej sytuacji stawia też gminy. Bo bilans zmian może czasem okazać się ujemny, a pracy z udowodnieniem prawa do zwrotu może być bardzo dużo.

Jak zatem w takiej sytuacji powinny zachować się główni zainteresowani? Pytanie jest o tyle ważne, że orzeczenie trybunału nie tworzy nowego prawa, a jedynie interpretuje przepisy obowiązujące od lat. Problem w tym, że część gmin nie ma ochoty odsuwać w czasie centralizacji rozliczeń w VAT, a wręcz przemierza się do korekt historycznych.


Pozostało jeszcze 94% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane