Zwolnienie może się zamienić w obowiązek zapłaty karnej akcyzy

autor: Oprac. Jedl05.10.2015, 07:41; Aktualizacja: 05.10.2015, 13:34
Podatki

W obecnym stanie prawnym elektrociepłownie mogą korzystać z tej preferencji na podstawie par. 6 pkt. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.źródło: ShutterStock

Olej ciężki przeznaczony do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu jest zwolniony z akcyzy. Co się jednak stanie, jeżeli ostatecznie zostanie wykorzystany w inny sposób?

W obecnym stanie prawnym elektrociepłownie mogą korzystać z tej preferencji na podstawie par. 6 pkt. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Przepisy wymieniają wiele warunków formalnych, których spełnienie ma gwarantować, że surowiec nie zostanie przeznaczony na inne cele niż uprawniające do zwolnienia. Dostawa oleju powinna więc nastąpić ze składu podatkowego lub od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego (czyli elektrociepłownia powinna się zarejestrować jako podmiot zużywający). Dostawca musi wystawić dokument dostawy, na którym podmiot zużywający potwierdza odbiór produktu. Dodatkowo wszystkie podmioty zaangażowane w dostawę powinny prowadzić ewidencję wyrobów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Ten wymóg po nowelizacji ustawy, która wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r., zostanie utrzymany, ale nie będzie już warunkiem stosowania zwolnienia.

Oczywiście elektrociepłownia może pozyskany surowiec sprzedać, przeznaczyć wyłącznie do produkcji ciepła (np. w związku z przerwą w produkcji energii) lub utracić go z jakiegoś powodu. To oznacza jednak, że zwolnienie przestaje obowiązywać, ponieważ olej nie służy do produkcji energii elektrycznej. Przy czym to elektrociepłownia, a nie dostawca oleju, jest zobowiązana do zapłaty podatku. Ostatnio minister finansów potwierdził również, że jeżeli olej ciężki zostanie użyty do produkcji ciepła lub w takim celu odsprzedany, to elektrociepłownia może zastosować stawkę 64 zł/t, czyli właściwą dla tego rodzaju produktu. W takim wypadku zmiana przeznaczenia nie powoduje obowiązku zastosowania stawki sankcyjnej – 2047 zł/t (por. interpretacje z 9 września 2015 r., nr ITPP3/4513-27/15/JK, czy z 20 sierpnia 2014 r., nr IPTPP3/443A-31/14-2/KK). Co innego, jeśli nie wiadomo, w jaki sposób olej, który miał służyć do produkcji energii w skojarzeniu, został wykorzystany. Zgodnie z ustawą (jej literalnym brzmieniem) stawka sankcyjna ma zastosowanie w przypadku użycia olejów opałowych do napędu silników spalinowych. Jeżeli jednak elektrociepłownia nie będzie w stanie wykazać, co się stało z surowcem, trzeba założyć, że fiskus będzie stał na stanowisku, iż zastosowanie ma właśnie karna stawka.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane