statystyki

Wypłata zaległych odsetek nie zwalnia firmy z obowiązku spełnienia żądania wykupu obligacji

autor: Piotr Pieńkosz05.10.2015, 09:42; Aktualizacja: 20.10.2015, 19:37
kostki-procenty-stopy

Spółka, której obligacje posiada czytelnik, wprowadziła go w błąd.źródło: ShutterStock

Gdy spółka, w której obligacje zainwestowałem, nie wypłaciła w terminie odsetek, skorzystałem z przysługującego mi prawa żądania przedterminowego wykupu tychże papierów dłużnych. W odpowiedzi firma przelała mi na konto spóźnione odsetki. Odmówiła jednak wykupu obligacji. Stwierdziła bowiem, że moje żądanie przedterminowego wykupu wygasło, gdy wypłaciła zaległe odsetki. Czy taka linia obrony spółki jest zgodna z przepisami – pyta pan Albert.

Spółka, której obligacje posiada czytelnik, wprowadziła go w błąd. Licząc zapewne na niewiedzę pana Alberta, próbuje go odwieść od żądania, które w opisywanej sytuacji czytelnikowi przysługuje z mocy ustawy. Ale po kolei.

Zarówno ustawa o obligacjach z 1995 r. (mająca zastosowanie do papierów dłużnych wyemitowanych do 30 czerwca br.), jak i nowy akt prawny z 2015 r. (obowiązujący w odniesieniu do obligacji wypuszczonych na rynek od 1 lipca br.) przewidują, że spóźnienie firmy w wypłacie odsetek od obligacji uprawnia posiadacza tych ostatnich do żądania przedterminowego ich wykupu. Innymi słowy zainteresowany nie musi wówczas czekać na planowe zakończenie inwestycji i może domagać się natychmiastowej spłaty.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane