statystyki

Dłużnik może zablokować egzekucję

autor: Patrycja Dudek18.09.2015, 07:27; Aktualizacja: 18.09.2015, 09:19
Podatnik wygrał przed WSA w Gliwicach.

Podatnik wygrał przed WSA w Gliwicach.źródło: ShutterStock

Fiskus nie może zaliczyć nadpłaty w PIT na poczet zaległego abonamentu, gdy podatnik kwestionuje istnienie samego długu – wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który dostał od Poczty Polskiej pismo informujące o zaległości w zapłacie abonamentu RTV. W tym samym czasie poczta, będąca w tej sprawie wierzycielem, wystawiła tytuł wykonawczy i przesłała go do naczelnika urzędu skarbowego, aby ten wyegzekwował dług.

Podatnik miał akurat nadpłatę w PIT, więc urząd postanowił zająć ją na poczet zaległości. Poinformował o tym podatnika. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna złożył pismo, w którym tłumaczył, że jest ustawowo zwolniony z opłat, bo ma ukończone 77 lat i jego dochody nie przekraczają 50 proc. średniej krajowej.

Urzędnik przyjął pismo, ale po kilku tygodniach wezwał mężczyznę do doprecyzowania zarzutu. Zaraz potem zajął jego nadpłatę w PIT na poczet długu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Przemysław Świecki(2015-09-18 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Obowiązkowy abonament za RTV to granda - skoro i tak płaci się za kablówkę w większości przypadków. Rządowe media powinny najpierw wyprodukować coś co daje się słuchać - jeśli będzie interesujące, to człowiek sam sobie kupi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane