statystyki

Dłużnik może zablokować egzekucję

autor: Patrycja Dudek18.09.2015, 07:27; Aktualizacja: 18.09.2015, 09:19
Podatnik wygrał przed WSA w Gliwicach.

Podatnik wygrał przed WSA w Gliwicach.źródło: ShutterStock

Fiskus nie może zaliczyć nadpłaty w PIT na poczet zaległego abonamentu, gdy podatnik kwestionuje istnienie samego długu – wynika z wyroku WSA w Gliwicach.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który dostał od Poczty Polskiej pismo informujące o zaległości w zapłacie abonamentu RTV. W tym samym czasie poczta, będąca w tej sprawie wierzycielem, wystawiła tytuł wykonawczy i przesłała go do naczelnika urzędu skarbowego, aby ten wyegzekwował dług.

Podatnik miał akurat nadpłatę w PIT, więc urząd postanowił zająć ją na poczet zaległości. Poinformował o tym podatnika. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna złożył pismo, w którym tłumaczył, że jest ustawowo zwolniony z opłat, bo ma ukończone 77 lat i jego dochody nie przekraczają 50 proc. średniej krajowej.

Urzędnik przyjął pismo, ale po kilku tygodniach wezwał mężczyznę do doprecyzowania zarzutu. Zaraz potem zajął jego nadpłatę w PIT na poczet długu.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Przemysław Świecki(2015-09-18 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Obowiązkowy abonament za RTV to granda - skoro i tak płaci się za kablówkę w większości przypadków. Rządowe media powinny najpierw wyprodukować coś co daje się słuchać - jeśli będzie interesujące, to człowiek sam sobie kupi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane