statystyki

Usługi komorników sądowych z VAT

autor: EC28.09.2015, 08:20; Aktualizacja: 28.09.2015, 08:38
VAT

Wykonywane przez komorników sądowych czynności podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych określonych w ustawie o VAT oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy.źródło: ShutterStock

Od 1 października 2015 r. do wszystkich czynności wykonywanych przez komorników sądowych będą miały zastosowanie ogólne zasady rozliczania VAT (przestanie obowiązywać dotychczasowe zwolnienie).

Wykonując czynności w ramach postępowania egzekucyjnego komornik świadczy usługi dla obydwu stron tego postępowania, tj. wierzyciela oraz dłużnika. Usługa na rzecz wierzyciela ma postać pomocy w wyegzekwowaniu należnego wierzycielowi świadczenia. Natomiast usługa dla dłużnika sprowadza się do zwolnienia dłużnika od posiadania długu. Od stron postępowania (w zależności od sytuacji – od jednej ze stron bądź od obydwu) komornik pobiera z tytułu wykonywanych czynności wynagrodzenie, zatem świadczona przez niego usługa ma charakter odpłatny w rozumieniu ustawy o VAT.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • okradany(2015-09-30 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    Vat to placa ludzie biznesu - komornicy to wykonawcy uslug dla wierzycieli i wierzyciele powinni placic im za uslugi - wszystko dieje sie jak w komunizmie-socjalizmie - nic sie nie zmienilo obywatel Polski okradany do sarranej smierci!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane