statystyki

Usługi komorników sądowych z VAT

autor: EC28.09.2015, 08:20; Aktualizacja: 28.09.2015, 08:38
VAT

Wykonywane przez komorników sądowych czynności podlegają opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych określonych w ustawie o VAT oraz przepisach wykonawczych do tej ustawy.źródło: ShutterStock

Od 1 października 2015 r. do wszystkich czynności wykonywanych przez komorników sądowych będą miały zastosowanie ogólne zasady rozliczania VAT (przestanie obowiązywać dotychczasowe zwolnienie).

Wykonując czynności w ramach postępowania egzekucyjnego komornik świadczy usługi dla obydwu stron tego postępowania, tj. wierzyciela oraz dłużnika. Usługa na rzecz wierzyciela ma postać pomocy w wyegzekwowaniu należnego wierzycielowi świadczenia. Natomiast usługa dla dłużnika sprowadza się do zwolnienia dłużnika od posiadania długu. Od stron postępowania (w zależności od sytuacji – od jednej ze stron bądź od obydwu) komornik pobiera z tytułu wykonywanych czynności wynagrodzenie, zatem świadczona przez niego usługa ma charakter odpłatny w rozumieniu ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • okradany(2015-09-30 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    Vat to placa ludzie biznesu - komornicy to wykonawcy uslug dla wierzycieli i wierzyciele powinni placic im za uslugi - wszystko dieje sie jak w komunizmie-socjalizmie - nic sie nie zmienilo obywatel Polski okradany do sarranej smierci!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane