statystyki

Jak ująć w księgach fałszywe banknoty

autor: Elżbieta Gaździk28.09.2015, 09:04; Aktualizacja: 28.09.2015, 09:19
podatki

Fałszywe znaki pieniężne podlegają zatrzymaniu bez prawa ich zwrotu.źródło: ShutterStock

W kasie jednostki budżetowej stwierdzono obecność fałszywych banknotów. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie jest w toku. Jakich zapisów księgowych należy dokonać w księgach rachunkowych jednostki, w przypadku gdy kierownik jednostki uzna stratę jednostki z tytułu przyjęcia przez kasjera fałszywych banknotów i zgłosi ją do ubezpieczyciela, a ten wypłaci jednostce odszkodowanie? A jakich, jeśli kierownik za winnego powstałej straty uzna za winnego kasjera i obciąży go równowartością nominału banknotów, które zostały uznane za fałszywe?

Fałszywe znaki pieniężne podlegają zatrzymaniu bez prawa ich zwrotu. Zasady postępowania z fałszywymi znakami pieniężnymi reguluje art. 35 ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz przepisy wykonawcze wydane przez prezesa Narodowego Banku Polskiego w formie zarządzenia w sprawie zatrzymania fałszywych znaków pieniężnych. Z kolei zdarzenia opisane w pytaniu, uwzględniając zasady ewidencji określone rozporządzeniem ministra finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, powinny przebiegać w sposób przedstawiony na schemacie nr 1 i 2. ©?


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane