Od nagród uzyskanych w losowaniu paragonów w Loterii Paragonowej fiskus nie będzie pobierał podatku dochodowego – wynika z opublikowanego projektu rozrządzenia ministra finansów.

Organizowana przez resort finansów Loteria Paragonowa ma skłonić obywateli do brania paragonów fiskalnych. W comiesięcznych losowaniach będzie można wygrać 16 samochodów osobowych (12 jako nagroda I stopnia w cenie 60 tys. zł i 4 jako nagrody specjalne w cenie 100 tys. zł), 84 tablety (w cenie 2,3 tys. zł) i 72 notebooki (w cenie 3,3 tys. zł).
Liczyć się będą dowody zakupu wystawione na co najmniej 10 zł, zarejestrowane na specjalnej stronie internetowej przez osoby pełnoletnie.
Upominek otrzymają też przedsiębiorcy, którzy wystawią paragony premiowane nagrodą główną (12 tabletów).
Zarówno jedne, jak i drugie nagrody mają być nieopodatkowane. Projekt rozporządzenia w tej sprawie zakłada, że danina nie będzie pobierana od przychodów uzyskanych w ten sposób między 1 listopada 2015 r. a 31 grudnia 2016 r. Sama loteria ruszy w październiku.
Akcja, podobnie jak i inna – „Weź paragon”, ma na celu ograniczenie szarej strefy. Ta druga, organizowana głównie podczas ferii zimowych i wakacji, przyniosła w 2013 r. dodatkowe 10 mln zł dochodów – poinformowała wiceminister finansów Izabela Leszczyna w odpowiedzi na interpelację poselską nr 33921.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru PIT oraz CIT od nagród otrzymanych w „Loterii Paragonowej” – w konsultacjach