statystyki

Aport do spółki kapitałowej jest objęty PIT

autor: Patrycja Dudek15.09.2015, 07:28; Aktualizacja: 15.09.2015, 08:33

Aktor, który wnosi do spółki scenariusze filmowe w zamian za jej udziały, ma przychód i musi od niego zapłacić PIT – wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła umorzenia zaległości podatkowej, jednak zanim sąd ją rozstrzygnął, musiał wyjaśnić podatnikowi, skąd w ogóle się ona wzięła.

Chodziło o znanego aktora, który zamierzał produkować filmy na podstawie włas- nych scenariuszy filmowych. W tym celu w 2005 r. założył spółkę z o.o. i wniósł do niej scenariusze. W zamian objął udziały spółki. Nie był jednak świadomy, że w tym momencie powstał u niego przychód.

Tymczasem zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT nominalna wartość udziałów (lub akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny stanowi dla podatnika przychód z kapitałów pieniężnych. Daninę oblicza się, pomniejszając przychód o wydatki związane z nabyciem wkładu. O podatek nie musi się martwić ten, kto w zamian za udziały lub akcje wnosi do spółki przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, bo powstały u niego przychód jest zwolniony z PIT (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o tym podatku). Daniny nie płacą też ci, którzy obejmują udziały za gotówkę. Jeśli jednak podatnik wnosi do spółki maszyny, licencje czy scenariusze filmowe, musi się liczyć z obowiązkiem podatkowym.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane