statystyki

Ustawa o administracji podatkowej: Cel ten sam, ale metody już inne

14.09.2015, 12:25; Aktualizacja: 14.09.2015, 12:32

Główne zadanie fiskusa to realizacja dochodów państwa z tytułu podatków. Jednak będzie też wspomagać podatników, a nawet im doradzać

Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, jaki jest główny, zasadniczy, podstawowy cel funkcjonowania administracji podatkowej – to ściąganie podatków, a w ramach tego sprawdzanie poprawności rozliczeń dokonywanych przez podatników i płatników, i wreszcie ściganie tych, którzy nie chcą dobrowolnie oddać cesarzowi co cesarskie (przy okazji również tych, którzy chcieli dobrze, ale tak po ludzku pomylili się). Niestety w praktyce niejednokrotnie w orbicie zainteresowań przedstawicieli fiskusa znajdują się ci podatnicy i płatnicy, którzy postępowali prawidłowo, ale zostali zaskoczeni zmianą wykładni, co spowodowało, że dotychczasowe prawidłowe rozliczenia z fiskusem (których poprawność została niejednokrotnie potwierdzona przez organy podatkowe) stały się błędne.

Właśnie te ostatni (ale nie tylko) rzucają cień na relacje podatnik/płatnik – aparat podatkowy. To one (niestety nie tylko) kształtują wizerunek aparatu skarbowego.

Czas na reformę

Prawodawca, najwyraźniej, postanowił to zmienić. Drogą do modyfikacji ma być reforma administracji podatkowej, w tym poprzez powołanie jednego organizmu określanego mianem „administracji podatkowej”, składającego się z czterech organów oraz obsługujących je urzędów. Oczywiście prawodawca nie pozostawia wątpliwości co do tego, że głównym zadaniem administracji podatkowej jest realizacja dochodów państwa z tytułu podatków i innych niepodatkowych należności (dalej wspólnie „podatków”), czyli de facto ściąganie takich podatków, kontrolowanie i ściganie podatników i płatników.

Jednak administracja podatkowa ma również wpomagać podatników, wspierać ich, by mogli prawidłowo realizować swoje obowiązki. Brzmi to dość utopijnie. A jednak ustawodawca stara się przekonać urzędników, podatników, a chyba również i samego siebie, że nastąpi przeorientowanie aparatu „ku podatnikowi”.

Usługowa funkcja


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane