statystyki

Rolnik uiści PIT od majątku likwidowanej spółdzielni

autor: Agnieszka Pokojska08.09.2015, 07:15; Aktualizacja: 08.09.2015, 09:35

Podział majątku pozostałego po likwidacji rolniczej spółdzielni produkcyjnej powoduje powstanie przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

Z pytaniem wystąpiła rolnicza spółdzielnia produkcyjna, która powstała w 1979 r., przejmując w użytkowanie ok. 40 ha gruntów Skarbu Państwa. Następnie je wykupiła. W 2009 r. niektóre z tych gruntów zostały przeznaczone w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe, a walne zgromadzenie członków spółdzielni podjęło uchwałę o jej likwidacji.

Po podziale gruntów na działki budowlane część z nich została sprzedana, a pieniądze przekazane członkom jako zaliczki na poczet podziału majątku likwidowanej spółdzielni. Został od nich odprowadzony 19-proc. PIT. Następnie miała być zakończona likwidacja spółdzielni, a pozostały jej majątek podzielony pomiędzy członków.

Wątpliwości wzięły się z tego, czy podział majątku spółdzielni i przekazanie go jej członkom faktycznie spowoduje powstanie u nich dochodu. Spółdzielnia uważała, że tak nie będzie, ponieważ majątek rolniczej spółdzielni produkcyjnej jest prywatną własnością jej członków.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane