statystyki

Rolnik uiści PIT od majątku likwidowanej spółdzielni

autor: Agnieszka Pokojska08.09.2015, 07:15; Aktualizacja: 08.09.2015, 09:35

Podział majątku pozostałego po likwidacji rolniczej spółdzielni produkcyjnej powoduje powstanie przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – potwierdził dyrektor katowickiej izby.

Z pytaniem wystąpiła rolnicza spółdzielnia produkcyjna, która powstała w 1979 r., przejmując w użytkowanie ok. 40 ha gruntów Skarbu Państwa. Następnie je wykupiła. W 2009 r. niektóre z tych gruntów zostały przeznaczone w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe, a walne zgromadzenie członków spółdzielni podjęło uchwałę o jej likwidacji.

Po podziale gruntów na działki budowlane część z nich została sprzedana, a pieniądze przekazane członkom jako zaliczki na poczet podziału majątku likwidowanej spółdzielni. Został od nich odprowadzony 19-proc. PIT. Następnie miała być zakończona likwidacja spółdzielni, a pozostały jej majątek podzielony pomiędzy członków.

Wątpliwości wzięły się z tego, czy podział majątku spółdzielni i przekazanie go jej członkom faktycznie spowoduje powstanie u nich dochodu. Spółdzielnia uważała, że tak nie będzie, ponieważ majątek rolniczej spółdzielni produkcyjnej jest prywatną własnością jej członków.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane