statystyki

Można dostać ulgę mieszkaniową w spadku

autor: Katarzyna Rosik07.08.2015, 07:26; Aktualizacja: 07.08.2015, 08:02
blok, mieszkanie

Chodziło o mężczyznę, który pieniądze ze sprzedaży mieszkania postanowił przeznaczyć na zakup – na raty – nowego lokalu.źródło: ShutterStock

Prawo do ulgi mieszkaniowej ma charakter majątkowy i podlega dziedziczeniu – potwierdził WSA w Warszawie. Nie ma znaczenia, że podatnik nie spełnił wszystkich ustawowych warunków, by z niej skorzystać. Ważne, że zrobią to za niego następcy prawni – orzekł.

Chodziło o mężczyznę, który pieniądze ze sprzedaży mieszkania postanowił przeznaczyć na zakup – na raty – nowego lokalu. Gdyby tego nie zrobił, musiałby zapłacić PIT (do zbycia nieruchomości doszło przed upływem pięciu lat od jej nabycia). Zakup lokum pozwalał mu jednak skorzystać z ulgi (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT), na podstawie której przychód przeznaczony na własne cele mieszkaniowe jest zwolniony z podatku.

Zanim jednak uregulował wszystkie raty, zmarł. Spadkobiercami zostali jego rodzice. Mają zamiar kontynuować inwestycję. We wniosku o interpretację indywidualną zapytali, czy przysługujące synowi zwolnienie podatkowe jako prawo majątkowe przechodzi na nich. W rezultacie nie musieliby płacić daniny od dochodu osiągniętego przez spadkodawcę z tytułu sprzedaży mieszkania.

Dyrektor izby skarbowej przypomniał, że do praw majątkowych, o których mowa w przepisach podatkowych, zaliczyć można np. prawo do zwrotu nadpłaty, do zwrotu podatku i do rozłożenia zapłaty podatku na raty. Z kolei do praw zmarłego ściśle związanych z jego osobą należą m.in. uprawnienia do ulg i zwolnień. Ponieważ mają one charakter osobisty, nie podlegają dziedziczeniu.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane