statystyki

Można dostać ulgę mieszkaniową w spadku

autor: Katarzyna Rosik07.08.2015, 07:26; Aktualizacja: 07.08.2015, 08:02
blok, mieszkanie

Chodziło o mężczyznę, który pieniądze ze sprzedaży mieszkania postanowił przeznaczyć na zakup – na raty – nowego lokalu.źródło: ShutterStock

Prawo do ulgi mieszkaniowej ma charakter majątkowy i podlega dziedziczeniu – potwierdził WSA w Warszawie. Nie ma znaczenia, że podatnik nie spełnił wszystkich ustawowych warunków, by z niej skorzystać. Ważne, że zrobią to za niego następcy prawni – orzekł.

Chodziło o mężczyznę, który pieniądze ze sprzedaży mieszkania postanowił przeznaczyć na zakup – na raty – nowego lokalu. Gdyby tego nie zrobił, musiałby zapłacić PIT (do zbycia nieruchomości doszło przed upływem pięciu lat od jej nabycia). Zakup lokum pozwalał mu jednak skorzystać z ulgi (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT), na podstawie której przychód przeznaczony na własne cele mieszkaniowe jest zwolniony z podatku.

Zanim jednak uregulował wszystkie raty, zmarł. Spadkobiercami zostali jego rodzice. Mają zamiar kontynuować inwestycję. We wniosku o interpretację indywidualną zapytali, czy przysługujące synowi zwolnienie podatkowe jako prawo majątkowe przechodzi na nich. W rezultacie nie musieliby płacić daniny od dochodu osiągniętego przez spadkodawcę z tytułu sprzedaży mieszkania.

Dyrektor izby skarbowej przypomniał, że do praw majątkowych, o których mowa w przepisach podatkowych, zaliczyć można np. prawo do zwrotu nadpłaty, do zwrotu podatku i do rozłożenia zapłaty podatku na raty. Z kolei do praw zmarłego ściśle związanych z jego osobą należą m.in. uprawnienia do ulg i zwolnień. Ponieważ mają one charakter osobisty, nie podlegają dziedziczeniu.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane