statystyki

Wątpliwości co do dowodów pozostały

autor: Przemysław Antas31.08.2015, 12:27; Aktualizacja: 31.08.2015, 12:28

Wprowadzenie do zasad ogólnych prawa podatkowego zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika może się przyczynić do polepszenia jakości stosowania prawa podatkowego. Warto się jednak zastanowić, czy przepis ten w praktyce sporu z fiskusem daje wystarczające gwarancje ochrony praw podatnika (lub szerzej – strony postępowania).

Otóż w sporze z fiskusem równie problematyczne jak wątpliwości prawne są wątpliwości faktyczne. O ile te pierwsze można i należy już rozstrzygać na korzyść podatnika, o tyle ordynacja nie zawiera postanowień porządkujących kwestie dowodowe w zakresie tego, kto jest zobowiązany do udowodnienia określonych okoliczności, a także co robić, gdy w sprawie istnieją wątpliwości co do faktów. Z tego względu warto się zastanowić nad wprowadzeniem do ordynacji przepisów regulujących ciężar dowodu, powiązanych z zasadą rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść strony postępowania.

W teorii w postępowaniu podatkowym nie ma stron toczących spór, jak w przypadku postępowania cywilnego czy karnego. Gospodarzem całego procesu jest organ podatkowy, który powinien zebrać cały materiał dowodowy i wszechstronnie go ocenić. Trudno więc mówić w takim przypadku o ciężarze dowodu. W praktyce jednak istnieje element sporny między organem a stroną (podatnikiem, płatnikiem). Wynika to m.in. ze wskaźników efektywności, jakie są narzucane pracownikom organów przez Ministerstwo Finansów. Organ jest zainteresowany ustaleniem nieprawidłowości, strona zaś – obroną swojej deklaracji podatkowej. Przepis stanowiący wprost, że ciężar dowodu istnieje po stronie organu, a niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego należy rozstrzygać na korzyść strony postępowania, dawałby podatnikom daleko idącą gwarancję ochrony ich praw. Wzorem mogą być regulacje postępowania karnego przewidującego domniemanie niewinności połączone z zasadą in dubio pro reo. W realiach sprawy podatkowej omawiane gwarancje powinny przybrać postać przepisów wprost stanowiących, że deklaracja złożona przez podatnika jest prawidłowa, dopóki organ podatkowy nie udowodni, iż jest inaczej, natomiast wszelkie wątpliwości faktyczne, których nie da się usunąć, należy tłumaczyć na korzyść strony postępowania, tj. na korzyść prawidłowości złożonej przez stronę postępowania deklaracji podatkowej. Taka regulacja, oprócz klauzuli in dubio pro tributario dotyczącej wykładni prawa, przyczyniłaby się niewątpliwie do wzmocnienia gwarancji procesowych podatnika.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane