statystyki

Kiedy świadczący usługi doradcze dla byłej firmy może wybrać liniowy PIT

autor: Karolina Legierska31.08.2015, 12:00

Podatnik do 31 grudnia 2014 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. Od 2015 r. pełni funkcję członka zarządu (prezesa) na podstawie aktu powołania i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie. Od 13 stycznia 2015 r. prowadzi działalność, w ramach której świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy. Są to usługi doradcze dotyczące przepływu środków finansowych w spółce, zapewnienia płynności finansowej, zatrudnienia w spółce oraz jej funkcjonowania pod kątem organizacyjnym. Zakres świadczonych usług nie jest zbieżny z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę. Czy podatnik ma prawo do rozliczania się na zasadach liniowego PIT z prowadzonej działalności?

Skoro podatnik w 2015 r. nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce z o.o. (będzie pełnić jedynie funkcję prezesa zarządu na podstawie aktu powołania), to dla możliwości opodatkowania liniowym podatkiem przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej bez znaczenia pozostaje kwestia tożsamości usług świadczonych na rzecz tej spółki w ramach prowadzonej pozarolniczej działalnościgospodarczej i czynności wykonywanych uprzednio w ramach stosunku pracy.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane