Wywóz śmieci najemcy powinien być z niższą stawką

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek26.08.2015, 07:23; Aktualizacja: 26.08.2015, 07:50
śmieci

Odprowadzanie nieczystości jest objęte 8-proc. VAT – orzekł NSA w dwóch wyrokach. Oba dotyczą jednak stanu prawnego z 2011 r., kiedy istniała jeszcze możliwość wyboru świadczeniodawcy.źródło: ShutterStock

Odprowadzanie nieczystości jest objęte 8-proc. VAT – orzekł NSA w dwóch wyrokach. Oba dotyczą jednak stanu prawnego z 2011 r., kiedy istniała jeszcze możliwość wyboru świadczeniodawcy.

Przewidywała to wtedy ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.) Od 1 stycznia 2012 r. zmienił się stan prawny. Obecnie przepisy zobowiązują gminy do odbioru odpadów od mieszkańców. Świadczeniodawcy wybierani są w drodze przetargów. To oznacza, że najemcy nie mają możliwości wyboru odbiorcy nieczystości – zwrócił na to uwagę NSA w innym wyroku – z 10 lipca 2015 r. (sygn. akt I FSK 944/15).Wynikało z niego, że w sytuacji, gdy najemca nie ma możliwości wyboru świadczeniodawcy, wywóz śmieci będzie opodatkowany 23-proc. VAT.

Taki warunek wprowadził Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu z 16 kwietnia 2015 r. (sygn. akt C-42/14), dotyczącym Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Wynikają z niego także inne warunki formalne, które należy spełnić, by móc stosować niższą stawkę VAT. Najemcy powinni mieć możliwość wpływu na wysokość zużycia mediów, np. na podstawie zainstalowanych liczników. Umowa między wynajmującym a najemcą powinna przewidywać odrębne rozliczanie na podstawie faktur dokumentujących zużycie.

W praktyce stawka VAT ma znaczenie wyłącznie przy dostawie wody i wywozie nieczystości, bo dostawy prądu, gazu i ciepła są objęte stawką 23 proc.

NSA, rozpatrując wczoraj sprawy podatników z 2011 r., nie miał wątpliwości, że mogą oni refakturować media z właściwymi im stawkami podatku. – Ze stanu faktycznego podanego w interpretacjach wynika, że spełnili oni wszystkie kryteria formalne wskazane przez TSUE – orzekli sędziowie.

Nie wiadomo, jak wczorajszy skład NSA odniósłby się do tego samego problemu, gdyby stan faktyczny rozpatrywanej przez niego sprawy dotyczył 2012 r. lub późniejszego okresu. Sędzia sprawozdawca Bartosz Wojciechowski wypowiedział jednak zdanie, które może być szansą dla podatników. – Nie bardzo wiem, dlaczego wywóz nieczystości mielibyśmy klasyfikować jako element umowy najmu, a nie świadczenie odrębne. Tylko dlatego że ustawodawca zadecydował, że mamy do czynienia z opłatą o charakterze publicznoprawnym? – pytał sędzia. Stwierdził, że także wtedy mamy do czynienia ze świadczeniem usług, tyle że w ramach narzuconych przez podmiot publiczny.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • StAAbrA(2015-08-26 09:26) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli - najemcy , to dla emerytów i rencistów też winna obowiązywać "inna" stawka .
  Dla rolników , poszkodowanych przez bolszewickie prawo wodne i budowlane - też .
  O imigrantach nie wspomnę , bo i tak , na ten wywóz , trzeba będzie im dać pieniądze .
  Wymieniać dalej ? - pytam rządowych głupków , którzy do pensji (nakradzionego) , próbują dorobić w kolaboracji z zagranicznymi korporacjami .
  Ale jak wszystko , ten cyrk też ma "dobrą" stronę - NSA może się wyPOwiedzieć .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane