statystyki

Zawieszenie działalności nie zawsze z odliczeniem

autor: Patrycja Dudek18.08.2015, 07:16; Aktualizacja: 18.08.2015, 08:53

Podatnik, który zaciągnął kredyt na firmę, a następnie zrobił sobie przerwę w jej prowadzeniu, może zaliczyć zapłacone odsetki do kosztów. Warunkiem jest jednak, że sprzęt kupiony za pożyczone pieniądze będzie służył w dalszym biznesie.

Do takich wniosków doszedł dyrektor katowickiej izby. Sprawa dotyczyła podatnika, który świadczył usługi geodezyjne w ramach spółki cywilnej, a zarazem był komandytariuszem w spółce komandytowej o podobnym profilu działalności. Mężczyzna wziął kredyt na spółkę cywilną, kupił specjalistyczne urządzenie geodezyjne, następnie wniósł je aportem do spółki komandytowej i zawiesił prowadzenie biznesu w spółce cywilnej.

Liczył na to, że mimo tej przerwy i tak będzie mógł ujmować w kosztach podatkowych odsetki od kredytu. Argumentował, że prawo pozwala przyjmować w tym czasie należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności. Wynika to z art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 584) – argumentował.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane