statystyki

Urzędnicy skarbowi odpowiadają na to, co do nich trafia

autor: Patrycja Dudek18.08.2015, 07:16; Aktualizacja: 18.08.2015, 08:45
Skarb Państwa nie może ponosić konsekwencji nieznajomości prawa przez podatnika

Skarb Państwa nie może ponosić konsekwencji nieznajomości prawa przez podatnikaźródło: ShutterStock

Odwołanie od decyzji naczelnika urzędu nie może się zaczynać od słów: bardzo proszę o umorzenie podatku – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która ze względów finansowych musiała zamienić dopiero co kupione mieszkanie na mniejsze. Kobieta nie zgłosiła tego do urzędu skarbowego, mimo że kontrahent dopłacił jej do transakcji. Po kilku latach urząd skarbowy zażądał od niej już nie tylko podatku (50 tys. zł), lecz także 30 tys. zł odsetek.

Po otrzymaniu decyzji wymiarowej podatniczka wysłała do naczelnika urzędu pismo zatytułowane „Prośba”, w którym napisała „Bardzo proszę o umorzenie podatku od zamiany mieszkania”. Wyjaśniała, że nikt jej nie poinformował, iż od otrzymanej dopłaty powinna zapłacić podatek.

Tłumaczyła, że zamieniła 70-metrowy lokal na mniejszy tylko po to, by nie stracić dachu nad głową, bo na utrzymanie dużego mieszkania nie było jej stać. Jej sytuacja finansowa jest bardzo zła, żyje z trojgiem dzieci zaledwie za 1200 zł miesięcznie, nie ma też żadnych wartościowych przedmiotów, które pozwoliłyby jej spłacić dług.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane