statystyki

System podatkowy: Nielekka naprawa istniejącego prawa

autor: Łukasz Leja17.08.2015, 11:01; Aktualizacja: 17.08.2015, 11:11

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polski system podatkowy może po najbliższych wyborach parlamentarnych wzbogacić się o dwie kolejne kategorie: podatek bankowy i podatek od sieci handlowych. Zarówno banki, jak i sieci handlowe są instytucjami, których rola w gospodarce krajowej jest częściowo negatywna, np. banki wykonują olbrzymie transfery środków do zagranicznych właścicieli z tytułu dywidend i innych opłat, a sieci handlowe wymuszają niekorzystne warunki handlowe na krajowych dostawcach.

Tym samym pewna forma dodatkowego obciążenia podatkowego może być w przypadku tych podmiotów odebrana jako społecznie sprawiedliwa.

Niemniej jednak wprowadzenie tych podatków może się spotkać z silnym oporem ze strony właścicieli banków i sieci handlowych, a nawet z oskarżeniami o dyskryminację wybranych kategorii podatników. Ponadto, w przypadku ewentualnej „repolonizacji” sektora finansowego, podatek bankowy stałby się dodatkowym obciążeniem podmiotów krajowych, a nie zagranicznych, co uczyniłoby ten instrument fiskalny bronią obosieczną. Dlatego też warto się zastanowić nad bardziej elastycznym rozwiązaniem, pozwalającym na osiągnięcie przyjętego celu mniejszym kosztem.

Takim rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie zmiany w już istniejącym podatku dochodowym, polegającej na rozszerzeniu kosztów niepodatkowych o niektóre wydatki ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych. W  szczególności powinny to być opłaty za znaki firmowe i za „usługi wsparcia”. Obie te kategorie wydatków funkcjonują w praktyce jak transfery zysków do zagranicznych właścicieli, czyli jak dywidendy – z tym że w pewnym sensie uprzywilejowane, bo umożliwiające ujęcie w rachunku podatkowym i zapłatę niższego CIT. Łatwo wywnioskować, że takie rozwiązanie stawia w lepszej sytuacji zagranicznych właścicieli wobec krajowych, którzy nie mogą w ten sam sposób powiększyć swoich kosztów podatkowych.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane