statystyki

Założenia reformy już są. Czas na reakcję rynku audytorskiego

autor: Łukasz Zalewski13.08.2015, 07:12; Aktualizacja: 13.08.2015, 15:34
Podatki

Chcemy zmienić przepisy dotyczące rotacji biegłych rewidentów badających sprawozdania. Obecnie jest tak, że jedynie kluczowy biegły rewident musi się zmieniać co pięć lat - uważa Dr Dorota Podedworna-Tarnowska.źródło: ShutterStock

- Chcemy mocniej rozdzielić usługi audytorskie od doradztwa podatkowego, by zapobiegać powstawaniu konfliktu interesów. Najlepiej byłoby, gdyby jedne i drugie usługi wykonywały różne podmioty, niepowiązane ze sobą - uważa Dorota Podedworna-Tarnowska, wiceminister finansów.

Polska ma czas do 17 czerwca 2016 r. na reformę rynku audytorskiego. We wtorek Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia do nowelizacji polskiej ustawy. Zmiany w dyrektywie 2006/43/WE dotyczącej badania sprawozdań finansowych oraz nowe rozporządzenie 537/2014 w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań jednostek zainteresowania publicznego są odpowiedzią UE na kryzys finansowy, za który częściową odpowiedzialność ponoszą firmy audytorskie. Mają one doprowadzić m.in. do dekoncentracji rynku audytorskiego. Czy w Polsce też trzeba przeciwdziałać koncentracji na rynku audytorskim?

Niewątpliwie tak. Koncentracja firm audytorskich jest trendem światowym. Polska nie jest wyjątkiem. Wynika ona z tego, że badania dotyczące jednostek zainteresowania publicznego (banki, ubezpieczyciele) zwykle prowadzą najwięksi audytorzy, gdyż powszechnie uważa się, że mają oni wiedzę, doświadczenie, i zasoby niezbędne do badania sprawozdań finansowych dużych jednostek. Z kolei jednostki badane, np. banki, stawiają sobie za cel wybór dużej i znanej firmy audytorskiej, aby mieć pewność, że sprawozdanie finansowe jest właściwie zbadane. Wynika to również z faktu, że będąc w grupie kapitałowej kierują się wyborem firmy audytorskiej dokonanym przez spółkę dominującą.

Firmy zaliczane do WIG-20 korzystają głównie z usług wielkiej czwórki. Czy coś się zmieni w tym zakresie?

Chcemy zmienić przepisy dotyczące rotacji biegłych rewidentów badających sprawozdania. Obecnie jest tak, że jedynie kluczowy biegły rewident musi się zmieniać co pięć lat. Taki wymóg – co do zasady - nie dotyczy jednak podmiotów badających, choć zalecała to Komisja Nadzoru Finansowego w odniesieniu do sektora bankowego. Wyjątek stanowią tu przepisy adresowane do sektora ubezpieczeniowego oraz SKOK-ów, w przypadku których rotacja firmy audytorskiej następuje co 5 lat. Proponowane przez resort finansów zmiany wynikają z nowych przepisów unijnych nakazujących zarówno rotację kluczowego biegłego rewidenta, jak i podmiotu badającego, co w pewnym stopniu pozwoli na dekoncentrację rynku.

Co ile lat będzie następowała rotacja firmy audytorskiej?

W przypadku kluczowego biegłego skracamy okres z obecnych 5 do 4 lat, a podmiot badający trzeba będzie zmienić co 8 lat. Jest to rozwiązanie bardziej restrykcyjne niż zapisane w rozporządzeniu (10 lat). Jednak w tym przypadku rozporządzenie daje państwom członkowskim prawo do odstępstw. Skorzystaliśmy więc z takiej opcji. Zobaczymy jaka będzie reakcja rynku, tym bardziej, że w ramach przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów szerokich prekonsultacji w tej kwestii zgłoszone zostały bardzo rozbieżne stanowiska przez różne środowiska.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane