statystyki

Fiskus nie może żądać niemożliwego od podatnika

autor: Patrycja Dudek13.08.2015, 07:12; Aktualizacja: 03.11.2015, 17:09
Uzasadniając wyrok, sędzia Sławomir Presnarowicz wskazał na art. 67d ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem organ podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, jeśli zachodzi przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.

Uzasadniając wyrok, sędzia Sławomir Presnarowicz wskazał na art. 67d ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem organ podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, jeśli zachodzi przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.źródło: ShutterStock

Podatniczka, która żyje z 452 zł renty, może nie być w stanie spłacić zaległości podatkowych. Urząd powinien wziąć to pod uwagę – orzekł NSA.

Uzasadniając wyrok, sędzia Sławomir Presnarowicz wskazał na art. 67d ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem organ podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, jeśli zachodzi przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne. – Oczywiście nikt nie może organu do tego zmusić, ale powinien mieć on na względzie interes publiczny. Przecież prowadzenie takiego postępowania jest pozbawione sensu – argumentował sędzia Presnarowicz.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która sprzedała mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Nie zapłaciła podatku dochodowego, bo złożyła oświadczenie, że przychód ze sprzedaży przeznaczy w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe. Ale tego nie zrobiła. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie wymierzył jej podatek w wysokości 18 tys. zł i doliczył 9 tys. zł odsetek.

Podatniczka złożyła wniosek o umorzenie zaległości podatkowej (na podstawie art. 67a par. 1 pkt 3). Tłumaczyła, że choruje na cukrzycę i przyjmuje drogie leki, a jedynym jej dochodem jest renta. – Jest to tak niska kwota, że nawet nie podlega zajęciu – tłumaczyła kobieta.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2015-08-13 08:51) Zgłoś naruszenie 00

  NSA może sobie "orzekać" ...
  Pomijam , że jako element mafijny i agenturalny , też jest do likwidacji .

  Odpowiedz
 • ola(2015-08-13 09:51) Zgłoś naruszenie 00

  w NSA sa jeszcze sedziowie ze podchodza do problemu podatnika z sercem

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-08-13 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Tak , ola ma rację , element z NSA tylko okrada , a zabijanie (się) , pozostaje w gestii okradzionego .

  Odpowiedz
 • Dodek(2015-08-13 14:18) Zgłoś naruszenie 00

  Z artykułu wynika, że podatniczka sprzedała mieszkanie przed upływem 5 lat i dlatego musi zapłacić podatek. Nie wiem za ile sprzedała, ale myślę że jakieś pieniądze za to otrzymała. Dała np. wnuczkowi i dlatego nie ma na podatek, a urząd ma umorzyć zobowiązanie. Coś tu nie tak. Identycznie wyglada sytuacja w przypadku kredytów branych przez emerytów. Biorą po kilkadziesiat tysięcy dla wnuczków. Potem nie spłacają bo mają niskie emerutury. Komornik nie ma z czego ściagnąć długu i sprawa ulega umorzeniu. I potem wszyscy mają się litować nad ciężkim losem polskiego emeryta.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane