statystyki

Fiskus nie może żądać niemożliwego od podatnika

autor: Patrycja Dudek13.08.2015, 07:12; Aktualizacja: 03.11.2015, 17:09
Uzasadniając wyrok, sędzia Sławomir Presnarowicz wskazał na art. 67d ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem organ podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, jeśli zachodzi przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.

Uzasadniając wyrok, sędzia Sławomir Presnarowicz wskazał na art. 67d ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem organ podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, jeśli zachodzi przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne.źródło: ShutterStock

Podatniczka, która żyje z 452 zł renty, może nie być w stanie spłacić zaległości podatkowych. Urząd powinien wziąć to pod uwagę – orzekł NSA.

Uzasadniając wyrok, sędzia Sławomir Presnarowicz wskazał na art. 67d ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem organ podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, jeśli zachodzi przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne. – Oczywiście nikt nie może organu do tego zmusić, ale powinien mieć on na względzie interes publiczny. Przecież prowadzenie takiego postępowania jest pozbawione sensu – argumentował sędzia Presnarowicz.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która sprzedała mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Nie zapłaciła podatku dochodowego, bo złożyła oświadczenie, że przychód ze sprzedaży przeznaczy w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe. Ale tego nie zrobiła. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie wymierzył jej podatek w wysokości 18 tys. zł i doliczył 9 tys. zł odsetek.

Podatniczka złożyła wniosek o umorzenie zaległości podatkowej (na podstawie art. 67a par. 1 pkt 3). Tłumaczyła, że choruje na cukrzycę i przyjmuje drogie leki, a jedynym jej dochodem jest renta. – Jest to tak niska kwota, że nawet nie podlega zajęciu – tłumaczyła kobieta.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2015-08-13 08:51) Zgłoś naruszenie 00

  NSA może sobie "orzekać" ...
  Pomijam , że jako element mafijny i agenturalny , też jest do likwidacji .

  Odpowiedz
 • ola(2015-08-13 09:51) Zgłoś naruszenie 00

  w NSA sa jeszcze sedziowie ze podchodza do problemu podatnika z sercem

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-08-13 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Tak , ola ma rację , element z NSA tylko okrada , a zabijanie (się) , pozostaje w gestii okradzionego .

  Odpowiedz
 • Dodek(2015-08-13 14:18) Zgłoś naruszenie 00

  Z artykułu wynika, że podatniczka sprzedała mieszkanie przed upływem 5 lat i dlatego musi zapłacić podatek. Nie wiem za ile sprzedała, ale myślę że jakieś pieniądze za to otrzymała. Dała np. wnuczkowi i dlatego nie ma na podatek, a urząd ma umorzyć zobowiązanie. Coś tu nie tak. Identycznie wyglada sytuacja w przypadku kredytów branych przez emerytów. Biorą po kilkadziesiat tysięcy dla wnuczków. Potem nie spłacają bo mają niskie emerutury. Komornik nie ma z czego ściagnąć długu i sprawa ulega umorzeniu. I potem wszyscy mają się litować nad ciężkim losem polskiego emeryta.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane