statystyki

Renta alimentacyjna nie jest opodatkowana

autor: Mariusz Szulc07.08.2015, 07:26; Aktualizacja: 07.08.2015, 08:07
Podatki

Chodziło o kobietę, na rzecz której na podstawie art. 446 par. 2 kodeksu cywilnego prawomocnie zasądzono świadczenie w wysokości 250 zł miesięcznie.źródło: ShutterStock

Bez względu na to, jaką w danym wypadku nazwą posługuje się przepis, świadczenie o charakterze odszkodowawczym przyznane wyrokiem sądowym jest zwolnione z PIT – wyjaśnił gliwicki WSA.

Chodziło o kobietę, na rzecz której na podstawie art. 446 par. 2 kodeksu cywilnego prawomocnie zasądzono świadczenie w wysokości 250 zł miesięcznie. Z przepisu wynika, że osoba, względem której na zmarłym ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody (np. winnego śmiertelnego wypadku komunikacyjnego – red.) renty – na czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego.

Kobieta chciała mieć pewność, że od takiego świadczenia nie musi płacić PIT, i wystąpiła o interpretację. We wniosku o nią zwróciła uwagę, że renta alimentacyjna pełni de facto funkcję odszkodowania – wynagradza szkodę majątkową powstałą na skutek spowodowanej przez inną osobę śmierci bliskiej osoby. Odszkodowania i zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku sądowego lub ugody sądowej są zaś wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT.

Dyrektor izby skarbowej był jednak innego zdania. Podkreślił, że w art. 446 k.c. w różnych jego paragrafach jest mowa zarówno o rencie, odszkodowaniu, jak i zadośćuczynieniu. Z tego wynika, że są to różne świadczenia, które powinny być inaczej traktowane na gruncie podatkowym.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane