statystyki

Renta alimentacyjna nie jest opodatkowana

autor: Mariusz Szulc07.08.2015, 07:26; Aktualizacja: 07.08.2015, 08:07
Podatki

Chodziło o kobietę, na rzecz której na podstawie art. 446 par. 2 kodeksu cywilnego prawomocnie zasądzono świadczenie w wysokości 250 zł miesięcznie.źródło: ShutterStock

Bez względu na to, jaką w danym wypadku nazwą posługuje się przepis, świadczenie o charakterze odszkodowawczym przyznane wyrokiem sądowym jest zwolnione z PIT – wyjaśnił gliwicki WSA.

Chodziło o kobietę, na rzecz której na podstawie art. 446 par. 2 kodeksu cywilnego prawomocnie zasądzono świadczenie w wysokości 250 zł miesięcznie. Z przepisu wynika, że osoba, względem której na zmarłym ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody (np. winnego śmiertelnego wypadku komunikacyjnego – red.) renty – na czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego.

Kobieta chciała mieć pewność, że od takiego świadczenia nie musi płacić PIT, i wystąpiła o interpretację. We wniosku o nią zwróciła uwagę, że renta alimentacyjna pełni de facto funkcję odszkodowania – wynagradza szkodę majątkową powstałą na skutek spowodowanej przez inną osobę śmierci bliskiej osoby. Odszkodowania i zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku sądowego lub ugody sądowej są zaś wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT.

Dyrektor izby skarbowej był jednak innego zdania. Podkreślił, że w art. 446 k.c. w różnych jego paragrafach jest mowa zarówno o rencie, odszkodowaniu, jak i zadośćuczynieniu. Z tego wynika, że są to różne świadczenia, które powinny być inaczej traktowane na gruncie podatkowym.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane